Apple iOS 8

iOS 8 oficjalnie – co nowego?

No i jest – podczas dzisiejszej konferencji WWDC, Apple pokazało najnowszą odsłonę swojego mobilnego systemu, iOS 8. Nowa wersja tego OS’a przynosi ze sobą całą masę zmian i udoskonaleń, ukierunkowanych głównie na interakcję z nowo pokazanym OS X Yosemite.

Apple iOS 8

Według Apple, iOS 8 jest największą aktualizacją tego systemu, od czasu jego powstania. Jedną z głównych zmian, jakie przynosi iOS 8, jest interakcja z komputerowym systemem Apple, OS X Yosemite. Nowa funkcjonalność, nazwana Handoff, jest rozszerzeniem AirDrop. Dzięki niej wszystkie urządzenia oparte o iOS 8, mogą dzielić całą masę zadań i danych z OS X Yosemite, wliczając w to wiadomości, połączenia telefoniczne (można odebrać i przeprowadzić rozmowę telefoniczną np. za pośrednictwem MacBooka), pliki itd.

Apple iOS 8 - odbieranie połączenia

Apple pokazało także nowy, wirtualny dysk iCloud Drive, który oczywiście będzie dostępny dla iOS 8. Apple chce na tym polu ewidentnie konkurować np. z DropBox, więc nowy dysk jest ściśle zintegrowany z systemem. Dzięki niemu możemy synchronizować wszystkie pliki w naszych urządzeniach. Możemy np. otworzyć jakąś aplikację, a z jej poziomu otworzyć iCloud Drive i uzyskać dostęp do jakiegoś pliku, zachowanego pierwotnie w innym programie. Jeśli dany plik zmodyfikujemy, wszystkie inne aplikacje od razu otrzymają o tym powiadomienie i wczytają jego najnowszą wersję.

Apple iOS 8 - 3

Apple ugięło się także pod naporem konsumentów i wprowadziło do iOS widgety. Niestety, nie będą one umieszczone na ekranie głównym, tylko w centrum powiadomień, gdzie będziemy mogli z nich korzystać.

Apple iOS 8 - 7

Zmianie uległy też same powiadomienia, które są teraz bardziej interaktywne. Użytkownik może np. odpowiedzieć na wiadomość za pomocą specjalnie rozwijanego okienka na górze ekranu.

Apple iOS 8 - klawiatura

Nowa jest również klawiatura, przewidująca wyrazy z jeszcze większą dokładnością. Apple chwali się, że klawiatura w iOS 8 potrafi dostosować się do naszego stylu pisania, aby jeszcze bardziej ułatwić nam komunikację. Co istotne, Apple zezwoliło w iOS 8 na instalowanie innych, pochodzących od zewnętrznych firm klawiatur. Może to oznaczać, że już wkrótce w App Store pojawią się takie programy, jak Swype czy też SwiftKey.

Apple iOS 8 - 6

Tak, jak się tego spodziewaliśmy – Apple załadowało do iOS 8 aplikację, służącą do monitorowania naszego zdrowia, HealthKit. Monitoruje ona i gromadzi dane z podłączonych do niej innych programów, zbierających te dane. Apple „dla zdrowotności” dogadało się też ze sporą liczbą zewnętrznych firm, m.in. Nike.

Apple iOS 8 - wiadomości

 

Naturalnie, nie obyło się też bez zmian w aplikacji do obsługi wiadomości, iMessage. Może ona teraz m.in. bezpośrednio wysyłać wiadomości dźwiękowe i wideo, udostępniać nasze położenie geograficzne i pokazywać położenie znajomych (którzy się na to oczywiście zgodzą). Ulepszony został też klient poczty email, dzięki czemu możemy m.in. odrzucać wiadomości, po prostu przeciągając po nich palcem.

Spotlight, czyli wewnętrzna wyszukiwarka systemu iOS, dostała teraz możliwość przeszukiwania m.in. wśród odinstalowanych aplikacji, piosenek z iTunes itd. Apple udostępniło także Touch ID dla deweloperów, więc teraz każdy programista będzie mógł w swojej aplikacji wykorzystywać możliwości czytnika linii papilarnych.

Apple iOS 8 - prośba o kupno appki

Ciekawą, nową funkcją, jest Family Sharing, która pozwala na dzielenie z maksymalnie sześcioma członkami naszej rodziny kupionych treści – poprzez iTunes, iBooks oraz App Store. Oznacza to, że np. zakupioną przez jednego z członków rodziny aplikację, będą mogli pobrać wszyscy. Ciekawą opcją jest to, że np. nasze dziecko będzie mogło zdalnie poprosić nas o zakup jakiegoś programu. Jeśli wyrazimy na to zgodę, nasza karta kredytowa zostanie obciążona tym zakupem. To oczywiście nie wszystko, bo z rodziną będziemy też mogli dzielić się np. zdjęciami, lokacjami, a nawet wpisami w kalendarzu.

Apple iOS 8 - biznes

Apple nie mogło zapomnieć o rozwiązaniach dla biznesu, przez co iOS 8 dostał dużą dawkę aktualizacji poprawiających zabezpieczenia, nowe funkcje produktywności oraz lepsze zarządzanie danymi i urządzeniami.

Kiedy iOS 8 pojawi się dla wszystkich użytkowników? Według Apple nastąpi to jesienią. Oczywiście wersja beta, dla deweloperów, została opublikowana już dzisiaj. Urządzenia, które dostaną iOS 8, to: iPhone 4S, 5, 5c, 5s, iPad 2, iPad z wyświetlaczem Retina, iPad Air, iPad mini oraz iPod touch 5-tej generacji.