android_ios_market_share_2011-0

iOS traci rynek na rzecz Android

System iOS traci amerykański rynek na rzecz Androida – wynika z najnowszych badań firmy Nielsen Company.

Android oraz iOS - podział rynku

Firma Nielsen Company przebadała rynek smartfonów w USA, dochodząc do ciekawych wyników. Powyższy wykres przedstawia, jak w marcu 2011 roku wyglądał rynek smartfonów w USA. Ewidentnie widać, że Android przejął rynek, dzierżąc aż 37% udziału, podczas, gdy iOS ma 27% rynku smartfonów. Wykres niżej przestawia się jeszcze ciekawiej.

Podział rynku smartfonów

Mówi nam on o tym, jak konsumenci postrzegają dany system operacyjny. Niebieskie słupki pokazują, jaki odsetek konsumentów między styczniem a wrześniem 2010 roku chciał mieć dany system mobilny. Żółty słupek przedstawia to samo, tyle że w okresie od stycznia do marca 2011 roku. Android przejął pałeczkę najbardziej pożądanego systemu operacyjnego w tym roku, natomiast system Apple – traci na atrakcyjności. A jakie są przewidywania na przyszły rok, jeśli chodzi o udziały w rynku smartfonów USA?

Android oraz iOS - podział rynku w 2012 roku

Według Nielsen Company, Apple będzie dalej tracić rynek smartfonów w USA, schodząc do zaledwie 16% udziału, natomiast Android zdobędzie większą jego część – osiągając aż 60% udziału.

Dlaczego Apple aż tak mocno traci? Fani Apple robią zakupy falami – gdy pojawia się nowy model iPhone – wtedy jest na niego ogromny popyt, który jednak po jakimś czasie słabnie. Niestety nowe smartfony Apple nie pojawiają się tak często, jak urządzenia z Androidem, więc tracą one na swojej atrakcyjności. Część użytkowników Apple, spragniona nowinek technicznych – pozbywa się iPhone – i kupuje inny smartfon.

Inaczej sytuacja się ma w przypadku Androida, tutaj pojawiają się coraz to nowe urządzenia, czyniąc system Google bardzo atrakcyjnym. Smartfony Android kupują też zniecierpliwieni użytkownicy iOS, którzy chcą czegoś nowego – a przecież świeżych smartfonów z OS Android pojawia się nieporównywalnie więcej, niż tych z iOS.

Źródło: Nielsen Company