apple-a5

iPad 2 bije rekordy w benchmarkach

iPad 2 swoją premierę miał 2 marca, jednak dopiero teraz pojawiają się pierwsze testy tego urządzenia.

Apple A5

Po dogłębnych testach, portale AnandTech oraz IOSnoops donoszą, że dwurdzeniowy ARM Cortex A9 zamontowany w iPod 2 nie jest wcale taktowany z częstotliwością 1GHz – jego częstotliwość zmienia się dynamicznie, i oscyluje w okolicach 900MHz. Ten fakt jednak zupełnie nie wpływa na osiągi nowego tabletu Apple, bo ten gromi konkurencję w testach benchmarkiem.

Zapraszam do obejrzenia wyników benchmarków w dalszej części artykułu.


W iPad 2 zastosowano układ graficzny PowerVR SGX543MP2, i co prawda nie jest on wg. testów aż 9 razy szybszy, niż ten montowany w iPad (jak zapowiadał Steve Jobs), ale i tak ma się czym pochwalić. Poniżej przedstawiam kilka testów przeprowadzonych na GLBenchmark 2.0.

iPad 2 test

iPad 2 test

iPad 2 test

iPad 2 test

iPad 2 test

iPad 2 test

iPad 2 test

iPad osiągami bije swojego poprzednika na głowę, jednak jest też coś, co może zmartwić wielbicieli systemu Android. Tablet Motorola Xoom we wszystkich testach układu graficznego mocno odstaje od iPada 2. Co prawda Xoom ma większą rozdzielczość ekranu (1280×800), niż iPad 2 (1024×768), jednak ta różnica nie tłumaczy aż tak ogromnych różnic między tymi dwoma urządzeniami. Jeśli chodzi o obsługę gier – wygląda na to, że w chwili obecnej iPad 2 nie ma sobie równych.

A jak wyglądają osiągi CPU iPada 2?


Jeśli chodzi o wydajność iPada 2 w czynnościach innych, niż granie w gry – to nie odstaje on już tak bardzo od Motoroli Xoom, jak w testach układu graficznego. Oczywiście w porównaniu do pierwszego iPada – iPad 2 wypada znakomicie, co pokazuje poniższy test.

iPad 2 test

Prędkość iPad 2 w stosunku do iPad wzrosła czterokrotnie, co jest ogromnym postępem.

Aby zejść trochę na ziemię przedstawię teraz test prędkości wczytywania skryptów javy. Jest to dobry test, gdyż pokazuje, które urządzenie radzi sobie lepiej z np. stronami internetowymi, na których mamy dużo takich skryptów do wczytania.

iPad 2 test

Z pojedynku znowu wychodzi zwycięsko iPad 2, nieznacznie prześcigając Motorolę Xoom – natomiast obydwa urządzenia zostawiają iPada 1 daleko w tyle.

Warto jeszcze sprawdzić, jak tablety spisują się podczas surfowania po internecie. Pierwszy test został wykonany na Rightware BrowserMark, jest to ogólny test, który kładzie nacisk na JavaScript.

iPad 2 test

Tym razem zdecydowanie zwyciężyła Motorola Xoom, należy jednak pamiętać, że test Rightware to tylko jeden aspekt przeglądania stron internetowych. Dlatego należało przeprowadzić kolejny test, tym razem na średnią szybkość wczytywania WWW.

iPad 2 test

Apple iPad 2 średnio – wczytuje strony internetowe szybciej, niż Motorola Xoom. Nie jest to może ogromna przewaga, jednak większa szybkość działania powinna być już zauważalna – na korzyść iPada 2.


Testy jednoznacznie wskazują, że iPad 2 jest szybszy, a w wielu przypadkach po prostu gromi Motorolę Xoom. Inżynierowie Apple wykonali kawał dobrej roboty, bo różnice między Motorolą Xoom a iPad 2 nie wynikają raczej z wyższości hardware iPada, lecz z doskonale zoptymalizowanego systemu iOS 4.3, oraz sterowników.

Tegra 2 montowana w Xoom ma ogromny potencjał – który najwyraźniej nie został wykorzystany, a to przez kiepskie dostosowanie systemu i sterowników urządzenia. Motorola Xoom zdecydowanie potrzebuje aktualizacji oprogramowania – być może wtedy doścignie iPada 2, który na dzień dzisiejszy jest niekwestionowanym zwycięzcą w tym pojedynku na benchmarki. Wyniki wszystkich tych testów pokazują, że owszem, hardware ma znaczenie – ale równie wielkie znaczenie ma oprogramowanie, które steruje całym sprzętem.

Źródło: anandtech.com (1, 2)