Nokia – logo

Jak wyglądała kondycja finansowa Nokii w trzecim kwartale 2013?

Nokia opublikowała swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał 2013 roku. Jak ten fiński (póki co) producent sprzętu telekomunikacyjnego poradził sobie w swoim ostatnim, suwerennym kwartale (po którym główny dział tej firmy zostanie sprzedany do Microsoftu)?

Nokia - logo

Sprzedaż całej Grupy Nokia z roku na rok spadła o 22% i wyniosła 5.662 miliarda €. Co ciekawe, wewnętrzna restrukturyzacja przyniosła jednak efekt, bo zysk operacyjny wzrósł do 118 milionów €. Jest to ogromna, bardzo pozytywna zmiana, bo w tym samym okresie 2012 roku Nokia zanotowała stratę operacyjną, która wyniosła 564 miliony €.

Devices & Services, czyli oddział Nokii, który ma zostać sprzedany w bieżącym kwartale do Microsoftu, zanotował sprzedaż na poziomie 2.898 miliarda €, co licząc rok do roku jest spadkiem o 19%. Ten smartfonowo-telefonowy dział przyniósł 86 milionów € straty operacyjnej, co jednak w porównaniu do Q3 2012 (wtedy były to 672 miliony € straty operacyjnej) jest świetnym wynikiem.

Dobrą wiadomością jest to, że większość negatywnych czynników, które wpłynęły na stratę – pochodzi z departamentu Nokii, odpowiedzialnego za tzw. feature phone (coś pomiędzy smartfonem a telefonem komórkowym). Tutaj spadki sprzedaży są znaczące i wynoszą aż 37%.

Jeśli chodzi o dział smartfonów, to udało się mu dostarczyć aż 8.8 miliona sztuk tych urządzeń (licząc rok do roku jest to spory, 40% wzrost). Dochód ze sprzedaży Lumii wzrósł o 28%, osiągając poziom 1.254 miliarda €.

Nokia Solution Networks, czyli przebrandowane Nokia Siemens Networks, zajmujące się dostarczaniem infrastruktury i usług dla branży telekomunikacyjnej, obraca prawie taką samą kasą co Devices & Services. Poziom sprzedaży NSN osiągnął pułap 2.592 miliarda €, przynosząc przy tym 166 milionów € zysku operacyjnego. Warto dodać, że jest to szósty z rzędu zyskowny kwartał NSN. HERE, czyli dział zajmujący się usługami geolokalizacyjnymi uzyskał sprzedaż na poziomie 211 milionów €, a zysk operacyjny wyniósł tu 14 milionów €.

Giełda dobrze zareagowała na wyniki finansowe Nokii. Kurs akcji tej spółki wzrósł po ich ogłoszeniu o 6.5%. Ja jednak ciągle mam wrażenie, że małżeństwo Nokii i Microsoftu było wielką pomyłką a gigant, gdyby zaczął wypuszczać również urządzenia oparte np. o system Android – byłby dzisiaj w dużo lepszej sytuacji. Wyobraźcie sobie smartfon Lumia 1020 albo phablet Lumia 1520 w wydaniu z Androidem – takie połączenie byłoby ciężkie do pobicia.

Źródło