Japan Display WhiteMagic

Japan Display rozpoczyna masową produkcję ekranów 1080p WhiteMagic

Ekrany WhiteMagic, które już od dawna z powodzeniem stosuje Sony – do tej pory były domeną w zasadzie tylko jednego smartfona. Japan Display, które dzisiaj poinformowało o wdrożeniu masowej produkcji WhiteMagic 1080p, chce wprowadzić tą technologię także do flagowych urządzeń.

Japan Display WhiteMagic

Zasada działania ekranu WhiteMagic jest tak naprawdę banalna. Producent oprócz trzech, podstawowych pikseli w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB)  – dokłada kolejny, o barwie białej (W). Z takiego połączenia otrzymujemy matrycę RGBW, której dodatkowy biały pikseli sprawia, że obraz jaki jest za jej pośrednictwem wyświetlany, staje się dużo jaśniejszy. Biały pikseli nie jest tutaj tak naprawdę odpowiedzialny za reprodukcję jakiejkolwiek barwy – jego zadaniem jest doświetlanie prezentowanego obrazu. Schemat matrycy RGBW możecie obejrzeć poniżej.

Sony WhiteMagic RGBW

Jak się pewnie domyślacie, matryce RGBW są dużo jaśniejsze od zwykłych matryc LCD, opartych o RGB. Niestety póki co ekran WhiteMagic możemy znaleźć jedynie w Xperii P. Japan Display chce poszerzyć zastosowanie tych wyświetlaczy, dlatego rozpoczyna masową produkcję 5″ paneli WhiteMagic o rozdzielczości Full HD. Dzięki ich ogromnej jasności (840 cd/m²) – czytelność ekranu w świetle dziennym jest doskonała, a smartfon będąc wystawiony na takie warunki nie musi wcale zużywać całej masy energii, aby rozświetlić obraz. W skrócie – WhiteMagic przy takiej samej jasności ekranu zużywa sporo mniej energii, niż klasyczny wyświetlacz LCD.

Niestety Japan Display jeszcze nie ujawniło, kiedy w sklepach pojawią się pierwsze smartfony z nowym ekranem. Możemy się jednak spodziewać, że jeden z głównych partnerów tej firmy, czyli Sony – wkrótce zagospodaruje ten nowy produkt.

Źródło: Japan Display