Android w styczniu 2013

Jelly Bean na 13.6% urządzeń z systemem Android

Google, jak co miesiąc – opublikowało dane statystyczne dotyczące systemu Android. Jak wyglądała fragmentacja tego OSa w styczniu 2013?

Android w styczniu 2013

Niestety, ale systemowi Android pod względem aktualizacji jeszcze wiele brakuje do np. Apple iOS. Bolączką wszystkich posiadaczy smartfonów i tabletów z OSem Google jest powolny proces ich aktualizowania. O ile nie mamy w kieszeni urządzenia markowanego przez Google (które to wszelkie upgrade dostaje w pierwszej kolejności) – musimy się uzbroić w cierpliwość. Update do najnowszej wersji systemu Android może w skrajnych przypadkach potrwać nawet rok. Nie wspomnę już, że niektóre produkty są zupełnie porzucane przez producentów i po sklepowym debiucie – praktycznie nieaktualizowane.

Problemy z aktualizacjami doskonale obrazują najnowsze dane statystyczne Google, według których na archaicznej wersji systemu Android, 2.3 Gingerbread – działa aż 45.6% androidowych urządzeń. 4.0  Ice Cream Sandwich praktycznie nie zmienił swojego udziału w stosunku do poprzedniego okresu, który wynosi teraz 29%.

Jeśli chodzi o najnowszą wersję systemu, czyli Jelly Bean, to jego udział wynosi obecnie 13.6%, z czego zaledwie 1.4% przypada na wersję 4.2.

Najsmutniejsze jest chyba to, że na wersji 2.2 Froyo działa aż 8.1% użytkowników, co w połączeniu z 45.6% userów Gingerbread – daje nam grubo ponad 50%. Wychodzi więc na to, że ponad połowa posiadaczy urządzeń z Androidem ma przestarzałą wersję tego systemu.

Źródło: Google


  • Nazir

    Tak na nowych mają JB a inni na starym android.
    Android to największy bubel ostatniej dekady.

    • MArik

      Faktycznie, problem z aktualizowaniem mają, ale to wina zróżnicowania sprzętowego urządzeń, które działają na tej platformie. Do aktualizacji producent musi także od nowa robić wszystkie sterowniki itp. Android ma z tym problem, ale bublem raczej nie jest – używam i nie narzekam, w WP nawet nie można spersonalizować UI.