Jolla

Jolla: pierwszy smartfon z Sailfish OS już jest

Pierwszy smartfon firmy Jolla… o nazwie Jolla, został właśnie oficjalnie zaprezentowany. Jak się pewnie domyślacie, urządzenie działa oparciu o system operacyjny Sailfish OS, który powstał na bazie martwego już MeeGo.

Jolla

Na chwilę obecną, nie zostało ujawnionych zbyt wiele szczegółów, dotyczących specyfikacji Jolla. Wiadomo jedynie, że słuchawka ma łączność 4G, 4.5-calowy ekran Estrade i 8 MP kamerę, a wewnątrz znajdziemy 16 GB pamięci masowej, którą można dodatkowo rozszerzyć kartą microSD.

Jak możecie zobaczyć, urządzenie cechuje się oryginalnym, prostym, ale jednocześnie ładnym designem. Producent zastosował tu ciekawy “patent”, dzięki któremu tylną część obudowy można ściągnąć i zamontować inną, w odmiennym kolorze. Dostępne kolory, to: niebieski, zielony, biały oraz pomarańczowy. Interesujące jest to, że Sailfish OS potrafi rozpoznać, jaki kolor tylnej pokrywy akurat zastosowaliśmy i dostosować do niej barwę systemowego interfejsu.

Całe szczęście Jolla nie poszła także z najnowszym trendem, w ramach któego producenci stosują w swoich smartfonach niewymienialne baterie. W smartfonie Jolla wymiana baterii na nową jest jak najbardziej możliwa, wystarczy zdjąć tylną obudową i dokonać zamiany.

Dodam jeszcze tylko, że na Sailfish OS można odpalać aplikacje z systemu Android. Jestem przekonany, że bardzo pozytywnie wpłynie to na sprzedaż urządzenia.

Smartfon już wkrótce powinien pojawić się w sklepach, w cenie 399 euro, czyli około 1680 zł. Poniżej, na dokładkę możecie obejrzeć jeszcze film, w którym współzałożyciel Jolla, Marc Dillon, zachęca do dołączenia w szeregi użytkowników tego sprzętu.

Źródło: Jolla