Sailfish OS – logo

Jolla Sailfish OS jest już kompatybilny z androidowym sprzętem i aplikacjami

Fińska firma Jolla, która jest odpowiedzialna za powstawanie mobilnego systemu Sailfish OS poinformowała dzisiaj, że udało się jej osiągnąć kolejny kamień milowy. Od teraz Sailfish OS jest kompatybilny z aplikacjami tworzonymi na system Android, a także ze sprzętem na bazie którego są tworzone urządzenia z OS’em Google.

Sailfish OS - logo

Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na tak ogromną popularność systemu Android, jest niezliczone bogactwo dostępnych na niego programów. Wystarczy wejść do Google Play aby się przekonać, jak wiele ten OS ma do zaoferowania. Oczywiście w tym miejscu najczęściej rodzą się zajadłe kłótnie na temat tego, czy te appki są bardziej wartościowe od tych na iOS, czy może mniej. Mimo wszystko ilość aplikacji z pewnością przyciąga sporą rzeszę użytkowników – to niepodważalny fakt.

Jolla, która tworzy na bazie martwego systemu MeeGo swój własny, nowy OS doskonale o tym atucie Androida wie. To m.in. dlatego podczas kreowania fińskiego systemu postanowiono stworzyć pomost, dzięki któremu aplikacje z Androida można odpalać na Sailfish OS. Finowie już teraz twierdzą, że tak popularne aplikacje jak Instagram, Spotify itp. – bez problemu działają na Sailfish OS.

Niestety w tej wielkiej beczce miodu jest też łyżka dziegciu. Na smartfonach / tabletach z Sailfish OS nie będzie bezpośredniego dostępu do Google Play. Firma będzie musiała popracować nad własnym sklepem, do którego deweloperzy będą wrzucać swoje androidowe aplikacje (podobnie jak to zrobiło kilku chińskich producentów). Taki stan rzeczy jest zrozumiały, bo Google nigdy nie pozwoli na dostęp do swojego sklepu z innego OS – mogłoby to podkopać popularność Androida a tym samym zyski giganta.

Oczywiście nie należy zapominać o tym, że Sailfish OS jest teraz także kompatybilny ze sprzętem, na którym działa Android. Oznacza to, że system firmy Jolla można bez problemu odpalić na urządzeniach, które funkcjonują w oparciu o Andka. Stwarza to doskonałe możliwości dla producentów, którzy bez żadnego wysiłku (wydatków) będą mogli wypuścić smartfony / tablety z Sailfish OS.

Jolla nie ominęła okazji i wykorzystała zakup Nokii przez Microsoft do własnych celów. W komunikacie szefa firmy Jolla możemy przeczytać:

„Z uwagi na ogromne zainteresowanie i pozytywne komentarze, które pojawiły się ciągu kilku ostatnich tygodni, zaoferujemy kolejną możliwość zapisów na smartfon z Sailfish OS. Zapisy obejmują drugą partię produkcji i będzie je można składać poprzez jolla.com. Przedsprzedaż kierujemy głównie do Finów, którzy chcą pokazać swoją pasję do fińskiego przemysłu mobilnego.” – Tomi Pienimäki, Jolla CEO.

Nie trudno się domyślić, że Pienimäki „uderza” tutaj w fakt, że Nokia przestaje być producentem Fińskim, więc według niego zamiast Nokii Finowie powinni teraz wspierać jego firmę. Oczywiście sprzedaż Nokii to doskonała okazja do pozyskania wielu, wartościowych pracowników, którzy niekoniecznie będą chcieli się przenieść do USA.

Źródło: Jolla