Jolla – Sailfish OS

Jolla Sailfish OS – system oparty o Meego pokazany na wideo

Przedstawiciele firmy Jolla, którzy przygotowują się do oficjalnej premiery systemu Sailfish – zaprezentowali nagranie wideo, prezentujące nowy OS.


Sailfish nie jest żadną, programistyczną nowością. System ten jest przecież bazowany na starym, dobrym Meego, którego to Nokia pozbyła się jakiś czas temu – a z kolei od Finów przejęła go firma Jolla. Twórcy Sailfish pochwalili się, że udało się im podpisać umowę z ST-Ericsson na dostawy chipsetów, które będą „napędzać” smartfony z nowym systemem. Jolla uzgodniła także umowę z fińskim operatorem DNA, który ma sprzedawać urządzenia z Sailfish.

Następca Meego powoli odkrywa przed nami swoje karty. System ma obsługiwać m.in. wielozadaniowość, możliwość obsługi mini-wersji aplikacji z ekranu startowego (brzmi, jak widgety) oraz zaawansowane funkcje personalizacji. Wideo, demonstrujące nowy system – możecie obejrzeć poniżej.

Interesującym aspektem nowego OSa, jest fakt, że potrafi on uruchamiać większość aplikacji przeznaczonych na Android – i to bez  modyfikacji kodu.

Jak mogliście zobaczyć na filmie, Sailfish OS to bardzo obiecujący system. Mam nadzieję, że w przyszłości (pewnie bardzo odległej) – zacznie on konkurować z gigantami rynku mobilnego: Androidem, Windows Phone oraz iOS.

Źródło: GSMArena