Android Malware

Kantar: Android zdominował Unię Europejską, WP powoli odrabia straty

Firma analityczna Kantar Worldpanel podała swoje najnowsze wyniki, dotyczące udziału na rynkach światowych poszczególnych, mobilnych systemów operacyjnych. Okazuje się, że krajami Unii Europejskiej zawładnął Android, natomiast w USA największe wzrosty notuje iOS.

Android Malware

Kantar niestety nie zbadało rynku polskiego, a jedynie pięć, największych państw Unii Europejskiej: Niemcy, Francję, Włochy, Wielką Brytanię oraz Hiszpanię. Android na tych rynkach w porównaniu z zeszłym rokiem zyskał aż 9.1%. Oprócz Androida wzrosty notuje też Windows Phone, jednak dużo mniejsze, niż Android (2.5%). Straty w EU ponosi iOS (-1.4%), Symbian (-4.2%) oraz… nieszczęsny BlackBerry, który osłabł się aż o -4.6%. Jeśli chodzi o Windows Phone, to ten system chyba najlepiej zaaklimatyzował się we Włoszech, gdzie jest zainstalowany aż na 9.7% urządzeń.

Za oceanem sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Chociaż tam nadal rządzi Android (52% udział), to jednak niedaleko za nim plasuje się iOS (41.9%). Daleko w tyle jest Windows Phone (4.6%). Niestety w USA, czyli najatrakcyjniejszym dla producentów rynku, BlackBerry praktycznie przestało istnieć. Ta kanadyjska firma w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym, straciła na amerykańskim rynku aż 3.9% udziału, spadając do poziomu… 0.7%.

Kantar - tabela, lipiec 2013

Jeśli chodzi o resztę świata, w Chinach niepodzielnie rządzi Android (71.5%), mocno odstając od iOS (23.6%). Sytuacja podobnie wygląda w Meksyku, gdzie 60.3% to Android, natomiast tylko 9.9% stanowią posiadacze iOS (ten system został tam pokonany nawet przez BlackBerry (11.3%) oraz Symbian (10.3%)). Meksyk to jednak specyficzny rynek, gdzie przeważają urządzenia budżetowe.

W dalszym okresie nie możemy spodziewać się zbyt wielkich zmian. Android nadal powinien królować, iOS pozostanie silny w swoim mateczniku, czyli USA, natomiast Windows Phone powoli, „z uporem maniaka” będzie zdobywać pojedyncze procenciki. Z dominacji Androida nie ma się jednak co cieszyć. Pamiętajmy, że najzdrowszy rynek to taki, na którym jest kilka, rywalizujących ze sobą OS’ów. Monopol kończy się dyktowaniem warunków i niekorzystnymi rozwiązaniami dla konsumenta. Ja tam więc trzymam kciuki za Windows Phone i mam nadzieję, że Microsoft wraz z Nokią niczego nie zepsują.

Źródło: Kantar