Android – rakieta

Kantar: Android zwiększa dominację na świecie, WP rośnie w siłę w Europie

Pojawienie się kolejnego raportu analityków firmy Kantar Worldpanel, to doskonała okazja na to, aby jeszcze lepiej poznać rynek smartfonów. Z danych, zebranych przez Kantar (obejmujących trzymiesięczny okres od lutego do kwietnia 2014) wynika, że Android to nadal niekwestionowany król smartfonów. Mimo wszystko nie tylko on radzi sobie dobrze. Dane ujawniają, że także Windows Phone ma się czym pochwalić w Europie.

Kantar - statystyki w 05 2014

Niestety Kantar nie bada całego, europejskiego rynku, a jedynie pięć państw (Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Hiszpanię oraz Włochy). Jak sami możecie zobaczyć w powyższej tabeli, „wielka piątka” jest zdominowana przez Android, który w porównaniu do takiego samego okresu roku 2013 – zyskał 1.7%, dochodząc do poziomu 72.4%. Największym przegranym w Europie jest BlackBerry, które traci swój „kawałek tortu” aż o -1.7%. W Europie sytuacja nieciekawie wygląda także dla Apple iOS, który co prawda ma 17,5% udziału, jednak zyskuje zaledwie 0.2%. Solidnym 1.8% wzrostem może się za to pochwalić Windows Phone, który jest teraz zainstalowany na 8.4% europejskich smartfonów.

Jak przedstawia się smartfonowy rynek na świecie? Tradycyjnie w Japonii – królem pozostaje iOS. System Apple zyskuje tam aż 5.6% i ma w tej chwili 55.4% rynku. Android z kolei w tym kraju traci -0.8%, i spada tym samym do poziomu 43.6%. Reszta mobilnych OS’ów to w Japonii całkowity margines – Windows Phone stanowi tam zaledwie 1% ekosystemu, natomiast BlackBerry został całkowicie wyeliminowany.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w Australii, gdzie co prawda nadal dominuje Android (60.8%), jednak traci on tam bardzo dużo, bo aż -3.3%. iOS oraz Windows Phone zyskują w kraju kangurów odpowiednio o 2% oraz 1.7%.

Pamiętajmy jednak, że to Chiny są w tej chwili jednym z najbardziej pożądanych rynków na świecie. To właśnie tam producenci, ze względu na ilość zamieszkujących w tym państwie potencjalnych klientów – mogą zyskać najwięcej. Chińczycy jednak ewidentnie wolą Android, który jest tam obecny na 79.1% smartfonów i zyskuje 7.9%. Co ciekawe, w Chinach na plusie jest tylko system Google, pozostałe OS’y tracą. iOS spadł o -6.2%, do 17.5%, natomiast Windows Phone zleciał o -1.4%, do poziomu 0.8%.

Co ze Stanami Zjednoczonymi? Na tym zasobnym rynku, podobnie jak w Chinach – najwięcej zyskuje Android, który stanowi tam już 59.1% ekosystemu smartfonów, zyskując aż 7.3%. Apple iOS ma z kolei spory powód do zmartwień, bo iOS traci w swoim mateczniku -6.8%, spadając do poziomu 34.6%. Co ciekawe, w USA przegrywa też Windows Phone, który zjechał o -0.9%, do poziomu 4.7%.

Podsumowując – świat (nie licząc Japonii) opanował Android, natomiast iOS, chociaż nadal mocny, to i tak traci swoje udziały. Windows Phone, który powinien sporo zyskiwać – tak naprawdę na najważniejszych rynkach spada. Na temat BlackBerry nie ma się nawet co wypowiadać, bo według statystyk – ten OS jest już praktycznie w stanie agonalnym.