windows phone 8 – screeny

Kantar: Windows Phone zyskuje w Europie kosztem iOS

Kantar Worldpanel to firma analityczna, która co jakiś czas raczy nas nowymi danymi pokazującymi, jakie mobilne systemy operacyjne są najbardziej popularne na świecie. Najnowsze analizy Kantar są o tyle ciekawe, że pokazują wzrost popularności systemu Windows Phone w Europie, przy jednoczesnym spadku zainteresowania Apple iOS.

Kantar - dane z października 2014

Kantar niestety nie prowadzi swoich badań w Polsce. Europę reprezentuje za to pięć państw: Włochy, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja. Według danych, licząc rok do roku – Windows Phone zyskał w Europie 0.7% udziału (teraz ma 9.2% rynku), podczas gdy iOS stracił 0.3% (aktualny udział to 13.6%). Jak się możecie domyślać w Europie niekwestionowanym liderem pozostaje Android, który panuje tu na 75.8% urządzeń (wzrost o 3%).

Interesująco wyglądają też statystyki, dotyczące Japonii, czyli do niedawna kolebki systemu Apple iOS. Według tabeli – iOS w porównaniu z rokiem ubiegłym stracił tam astronomiczne 17.4% rynku, podczas gdy Android zyskał 17.9%. Japonia przez rok dokonała istnej, mobilnej rewolucji, przesiadając się z iOS na Androida.

Największe i jednocześnie najbardziej lukratywne dla producentów mobilnego sprzętu rynku, czyli USA i Chiny – nadal są pod panowaniem Androida, który zyskuje tam odpowiednio 7.5% oraz 5.7%. iOS traci w tych dwóch państwach, kolejno 7.4% oraz 1.7%. Windowsowi udaje się zyskać 0.8%, ale tylko w USA, natomiast w Chinach traci aż 1.9% spadając na margines 0.6% udziału. Jeżeli interesują was dokładniejsze dane, możecie sami przeanalizować powyższą tabelę lub podążyć linkiem źródłowym, wprost na stronę Kantar Worldpanel.