Nokia – logo

Kiepski wynik finansowy Nokii za drugi kwartał

Nokia właśnie opublikowała wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku, niestety są one rozczarowujące.

Nokia

Zyski ze sprzedaży urządzeń i usług Nokii spadły, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – o 20%. Co gorsza, Nokia na sprzedaży smartfonów zarobiła aż o 32% mniej, niż w roku poprzednim.

Jeśli chodzi o ilość sprzedanych urządzeń – Nokii udało się ich sprzedać w drugim kwartale tego roku 88.5 miliona, a w tym samym okresie roku poprzedniego 111 milionów (spadek o 20%). Nokii wiedzie się zdecydowanie najgorzej na rynku europejskim, oraz azjatyckim – a szczególnie w Chinach. To właśnie tam jest największa konkurencja, z którą Nokia sobie po prostu nie radzi.

Praktycznie wszystkie firmy, produkujące smartfony odnotowują wzrosty sprzedaży – niestety nie Nokia. W drugim kwartale 2011 dostarczyła ona zatrważające 31% mniej smartfonów, niż rok wcześniej. Ogólnie Nokia i firmy od niej zależne odnotowały stratę operacyjną w wysokości 430 milionów euro.

Prezes Nokii, Stephen Elop pozostaje jednak optymistą, twierdzi, że gdy Nokia zacznie sprzedawać urządzenia z systemem Windows Phone 7 – dobra passa powróci do Nokii i firma zacznie wreszcie odnotowywać zyski. Pełny raport możecie przeczytać poprzez link źródłowy na dole artykułu.

Źródło: Nokia (PDF)