htc – logo

Kiepskie prognozy finansowe HTC na Q1 2013

Po fatalnych wynikach finansowych za czwarty kwartał 2012, nad HTC nadal zbierają się czarne chmury. Firma przewiduje, że pierwszy kwartał tego roku będzie równie zły, albo jeszcze gorszy niż poprzedni.

htc - logo

HTC to jedna z tych firm, które pomimo bogatego i solidnego portfolio smartfonów – ciągle nie może (lub nie potrafi) walczyć z konkurencją. Tajwański producent, który do niedawna był jednym z „najgorętszych” sprzedawców smartfonów na rynku, dzisiaj boryka się z dużymi problemami finansowymi.

Firma szacuje, że dochód za Q1 2013 wyniesie od 1.7 do 2 miliardów $ (w porównaniu do 2 miliardów $ w Q4 2012 i 2.2 miliarda $ w Q1 2011). Co ciekawe prognozy HTC są nawet gorsze od prognoz analityków, którzy zakładali dochód na poziomie 2.1 miliarda $.

Niestety prawdopodobnie spadną także zyski. HTC spodziewa się, że marża brutto za 1 kwartał 2013 wyniesie 21-23% (w Q4 2012 było to 23%). Marża operacyjna ma pozostać niezmieniona, na poziomie 1% (tak samo jak Q4 2012) lub spaść do 0,5%.

Przykro to stwierdzić, ale HTC stacza się coraz niżej. Tajwańczykom bardzo dużo brakuje nie tylko do np. Samsunga i Apple, ale także do Sony. Dobrym na to przykładem jest smartfon Butterfly, który pojawił się w zeszłym roku, by zostać krótko potem zdetronizowany przez Xperię Z – mającą równie ciekawy design i parametry, jednak obdarzoną dodatkowo wodoszczelną obudową. Zresztą, tajwański producent ma też spory problem z dystrybuowaniem swoich produktów. Butterfly, który miałby szansę na doskonałą sprzedaż – nie trafił jeszcze nawet do europejskich sklepów.

Źródło: Reuters