Smartfon-komponenty-koszt-0

Który element w smartfonie jest najdroższy?

Przeciętny smartfon składa się z około 25 elementów, produkowanych przez różnych producentów. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, który z tych elementów jest najdroższy – to zapraszam do lektury artykułu.

Smartfon - komponenty

Firma Nomura Equity Research przeprowadziła analizę, dzięki której możemy się dowiedzieć, ile tak naprawdę kosztują komponenty do produkcji smartfonów. Przed przeczytaniem raportu byłem święcie przekonany, iż najdroższym elementem każdego smartfonu, jest jego ekran. Ku mojemu zdziwieniu – wcale tak nie jest, gdyż najdroższym elementem jest… pamięć NAND.

To właśnie ta pamięć przechowuje nasze dane, jest to tzw. pamięć wewnętrzna, której w dzisiejszych smartfonach możemy spotkać nawet do 64GB. Co ciekawe 16GB kość pamięci NAND średnio kosztuje od 20$ do 22$ – w zależności od wybranego producenta. Dopiero drugim w kolejności, najdroższym elementem smartfonu jest jego ekran – którego średni koszt wynosi od 18$ do 20$. Pamiętajmy oczywiście, że panel dotykowi i wyświetlacz – to dwa, zupełnie oddzielne elementy, które każdy producent musi zamawiać osobno.

Smartfon - komponenty

Trzecim w kolejności, najdroższym elementem, jest procesor aplikacji, za który każdy producent musi zapłacić średnio 15-17$. Na dalszych miejscach plasuje się pamięć DRAM (8-10$), chipy GSM (10-13$) oraz moduł kamery (9-10$). Co ciekawe, raport pokazuje również, którzy producenci komponentów są dominujący na rynku smartfonów. Okazuje się, że największy „kawałek tortu” zgarnia Samsung, Qualcomm, Toshiba i Broadcom. Wszystko możecie sami prześledzić na powyższych obrazkach i w raporcie, do którego link znajdziecie pod artykułem, w źródle.

Swoją drogą okazuje się, że koszt elementów potrzebnych do produkcji przeciętnego smartfona wynosi około 140$. Oczywiście można by pomyśleć, że w takim razie większość producentów okropnie „zdziera” za swoje produkty, nakładając ogromną marżę. Pamiętajmy jednak, że do kosztów produkcji należy także doliczyć obciążenia związane z produkcją oprogramowania, utrzymaniem fabryk, projektowaniem, logistyką, marketingiem itp. – więc tak naprawdę nie dowiemy się, ile kosztuje przeciętny smartfon (począwszy od projektu a skończywszy na promocji i dystrybucji).

Źródło: PhoneArena, Nomura Equity Research (PDF)