Lenovo CEO – Yang Yuanqing

Lenovo jest zainteresowane przejęciem BlackBerry?

Czy Lenovo będzie chciało w niedalekiej przyszłości przejąć kanadyjskiego producenta smartfonów, firmę BlackBerry? Okazuje się, że Szef tej firmy rozważa taki ruch.

Lenovo CEO - Yang Yuanqing

Lenovo CEO – Yang Yuanqing

BlackBerry dopiero co zaprezentowało swoje dwa, świeżutkie smartfony – Z10 i Q10. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że dla tej pogrążonej w tarapatach finansowych firmy, sukces tych dwóch urządzeń, to być albo nie być. Jeśli Z10 i Q10 okażą się fiaskiem, BlackBerry może stanąć przed wizją bankructwa. Obecny CEO firmy Lenovo, Yang Yuanqing, w wywiadzie dla francuskiego dziennika finansowego LesEchos, spytany o możliwość przejęcia BB, oświadczył:

Jeśli chodzi o BlackBerry, to mogłoby mieć sens. Najpierw jednak muszę dobrze przeanalizować rynek i zrozumieć, jaka jest dokładna waga tej spółki.

Swoją drogą, to już nie pierwszy raz, kiedy Lenovo jest łączone z BlackBerry. W styczniu tego roku szefostwo Lenovo i BlackBerry spotkało się podczas Światowego Forum Ekonomicznego (ang. World Economic Forum) w szwajcarskim Davos, gdzie (według CFO Lenovo, Wonga Wai Minga), toczyły się rozmowy na temat strategicznego sojuszu oraz możliwością połączenia firm. Lenovo później umiejętnie wykręciło się z tej wypowiedzi twierdząc, że treść rozmowy Wong Wai Minga, została źle zinterpretowana.

Swoją drogą, jeśli nawet Lenovo faktycznie ostrzy sobie zęby na BlackBerry, to i tak całą operacja może spełznąć na niczym. Kanadyjskie instytucje państwowe, odpowiedzialne za regulację rynku i akceptowanie tego typu transakcji mogą mieć co do tego spore wątpliwości. Cała masa urzędników, zarówno w USA, jak i Kanadzie – korzysta ze słuchawek BlackBerry. Nie jestem do końca przekonany, czy rządy USA i Kanady chciałyby, aby Chińczycy dzięki zakupowi Lenovo, przejęli kontrolę nad wszystkim, co się dzieje z BlackBerry i jego produktami.

Źródło: LesEchos, PhoneArena