Motorola Mobility – nowe logo Google

Lenovo kupuje Motorola Mobility od Google za 3 miliardy $

Takiej informacji nie spodziewał się chyba nikt. Google oficjalnie poinformowało swoich inwestorów, że sprzedaje Motorola Mobility chińskiemu Lenovo za sumę 3 miliardów $. Co mogło podyktować taką decyzję? Przecież wydawało się, że Google z Motką radzi sobie całkiem nieźle.

Motorola Mobility - nowe logo Google

Chiński gigant elektroniczny za transakcję zapłaci w przybliżeniu 2.91 miliarda $ – 1.41 miliarda $ w gotówce i własnych udziałach a pozostałe 1.5 miliarda $ w postaci trzyletniego weksla.

W skład transakcji nie wejdzie technologiczna część patentowego portfolio Motoroli, które posiada teraz Google. Lenovo pozyska jedynie około 2000 patentów związanych z marką i znakami towarowymi Motorola Mobility. Chińczycy dostaną za to licencję na korzystanie z patentów, które pozostaną w Mountain View.

Motorola, która w zeszłym roku została przejęta przez Google za sumę 12.5 miliarda $, pomimo wypuszczenia dwóch, kolejnych smartfonów (Moto G oraz Moto X), z kwartału na kwartał i tak traciła pieniądze. Mimo wszystko jestem trochę zdziwiony decyzją Google – wychodzi przecież na to, że gigant został teraz tylko w posiadaniu patentów, które po odliczeniu pieniędzy pozyskanych dzięki sprzedaży Motki do Lenovo kosztowały firmę 9.59 miliarda $. Czy Google od samego początku chciało jedynie pozyskać patenty Motoroli? Wątpię, aby jej szefostwo nie wiedziało, że wyprowadzanie Motki z tarapatów finansowych potrwa dłużej niż dwa lata.

Co z tego wszystkiego ugrało Lenovo? Według ekspertów zakup Motoroli ma polepszyć obecność Chińczyków na rynku amerykańskim, gdzie Motorola jest trzecim co do wielkości sprzedaży producentem smartfonów. Zakup Motorola Mobility przez Lenovo można porównać do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy to chiński gigant kupił od IBM cały dział ThinkPad, odpowiedzialny za produkcję laptopów.

Transakcja pomiędzy Google a Lenovo nie została jeszcze sfinalizowana – najpierw muszą ją zaakceptować odpowiednie urzędy regulacyjne w USA oraz Chinach. Nie wieszczę jednak w tym miejscu żadnych problemów. Jestem jednak bardzo ciekaw, jak zakupy Lenovo wpłyną na kolejne smartfonowe premiery Motoroli oraz czy odbije się to jakoś na aktualizacjach systemowych dla Moto G i Moto X. Dobrze przecież wiemy, że do tej pory po Nexusach to właśnie sprzęty Motoroli dostawały najszybciej nowe upgrade’y.


  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Haha , może będą Windows Phone a nie kaszana kolejna z Android i zero aktualizacji /

    Reasumując czy to już koniec Moto X i G
    Oj to się co niektórym czkawką odbije zakup rocznej zabawki … a mówiłem brać Nexus4 lub Nexus5

    Jak zobaczyłem MotoG to już wiedziałem że to będzie porażka z taką specyfikacją bez ładowarki za około 900 zł. z importu w Polsce .