LG G2 – dól, biały

LG G3 – pierwsze plotki nt następcy G2

Chociaż sprzedaż LG G2, czyli aktualnego flagowca tej koreańskiej firmy, nie idzie najlepiej – to i tak tego można go z powodzeniem uznać za najbardziej udaną słuchawkę tego producenta. Jak według plotek ma wyglądać specyfikacja jego następcy, modelu LG G3?

LG G2 - dól, biały

LG G2

Według informacji podawanych przez portal ZDNet Korea, LG G3 w stosunku do G2 zostanie znacznie zmodyfikowany. Urządzenie otrzyma ekran QHD (2560 x 1440 pikseli) oraz układ wyposażony aż w osiem rdzeni. Chipset jest już podobno w fazie projektowania, a jego nazwa robocza to LG Odin. Niestety oprócz tego, że ma on posiadać osiem rdzeni, nie wiemy na jego temat nic więcej.

LG G3 jak przystało na przyszłoroczny smartfon, będzie wyposażony w 16 MP kamerę. Nie trudno się domyślić, że podobnie jak w LG G2, będzie ona wspomagana przez optyczną stabilizację obrazu (OIS).

Szkoda tylko, że nie wiemy, jaka będzie wielkość ekranu QHD zamontowanego w LG G3. Możemy się jednak spodziewać, że koreański producent nie zejdzie poniżej 5.2″, a być może uda się mu nawet nieznacznie zwiększyć jego przekątną i to bez znacznego powiększania gabarytów całego sprzętu.

Kiedy możemy się spodziewać premiery LG G3? Oczywiście w przyszłym roku, jednak nie wiadomo dokładnie w którym miesiącu. Jeśli o mnie chodzi to obstawiam, że debiut LG G3 nastąpi w okolicach wakacji, podobnie jak to miało miejsce z LG G2.

Aktualizacja (29.12.2013): W bazie danych benchmarku AnTuTu pojawiły się wyniki nieznanego urządzenia, opartego o 8-rdzeniowy chipset LG Odin. Co ciekawe, sprzęt uzyskał podobny wynik do tego, który osiąga samsungowy 8-rdzeniowiec, Exynos 5410. W tym miejscu możemy się jedynie domyślać, że podobnie jak Exynos 5410, LG Odin korzysta z technologii big. LITTLE i nie jest „prawdziwie 8-rdzeniowym” układem, jak np. MediaTek MT6592, który wszystkie osiem rdzeni może odpalić w jednym momencie. W LG Odin w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową sprzęt będzie uruchamiać cztery rdzenie o dużej wydajności, lub (jeśli moc obliczeniowa nie będzie aż tak potrzebna) cztery rdzenie o gorszej wydajności, ale bardziej energooszczędne.

Pewnie zainteresuje was fakt, że LG Odin był w benchmarku taktowany bardzo niskim zegarem (100 MHz – 1 GHz). Może się więc okazać, że w tym teście AnTuTu nie osiągnął on pełni swoich możliwości. Warto też zauważyć, że układem graficznym który siedzi w SoC od LG jest nowy Power VR Series 6. To ta sama seria GPU, którą zamontowano w iPhone 5S (G6430). Oznacza to, że LG G3 i jego chip Odin będą się odznaczać naprawdę wielką wydajnością pod względem grafiki.

Reszta specyfikacji testowanego sprzętu, która pojawiła się w danych AnTuTu zdradza, że oprócz chipu LG Odin wewnątrz było 2 GB RAM’u, 4 GB pamięci na dane, ekran Full HD oraz system Android 4.2.2 Jelly Bean. Pamiętajmy oczywiście, że to tylko prototyp, który oprócz chipu Odin nie ma nic wspólnego z LG G3.