LG G3 – rzut

LG G3 w wersji ze Snapdragonem 805?

LG G3 to w tej chwili jeden z najlepszych, dostępnych w sklepach (u nas od lipca) smartfonów. G3 robi furorę nie tylko dzięki swojemu 5.5-calowemu ekranowi QHD, ale także dzięki designowi, skupiającemu się na bardzo cienkich ramkach okalających ekran. Dzięki temu G3 jest gabarytowo zbliżony do HTC One M8 oraz Sony Xperii Z2 – chociaż w tych smartfonach mamy dużo mniejsze matryce. Jak się okazuje, LG może wkrótce pokazać odświeżoną wersję G3, wyposażoną w mocniejszy chipset.

LG G3 - rzut

 

Zdaję sobie sprawę, że każdy smartfon już na starcie zyskuje swoich malkontentów, krytykujących większość jego aspektów. Podobnie było w przypadku LG G3, gdzie wiele osób narzekało na to, że koreański producent, zamiast zainstalować w smartfonie najnowszy chipset Snapdragon 805, umieścił tu Snapdragona 801. Jak donoszą koreańskie media, LG już pracuje nad G3 w wersji z chipsetem Snapdragon 805.

Zamontowana w LG G3 matryca QHD, ze względu na ogromną liczbę pikseli, wymaga też sporej mocy obliczeniowej do ich obsłużenia. To m.in. dlatego G3 we wszelkiego rodzaju benchmarkach, radzi sobie wśród sprzętów swojej klasy co najwyżej przeciętnie. Jeśli LG faktycznie zdecyduje się na Snapdragona 805, będzie to oznaczać, że urządzenie znacząco zyska na wydajności. Mało tego, nowy G3 zacznie stanowić nie lada konkurencję dla niezaprezentowanego jeszcze (ale coraz częściej pojawiającego się w plotkach) Samsunga Galaxy F (znanego też jako Galaxy S5 Prime).

Z niepotwierdzonych informacji wynika, że LG G3 ze Snapdragonem 805 zadebiutuje w lipcu, czyli dokładnie wtedy, kiedy do polskich sklepów trafi „zwykły” G3. Pamiętajcie jednak, że to tylko plotka, która może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością.

Aktualizacja (1.VII.2014): Bluetooth SIG, czyli organizacja zajmująca się certyfikowaniem urządzeń, wykorzystujących moduły Bluetooth, przyznała dzisiaj certyfikat smartfonowi LG-F460S. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wcześniej do sieci wyciekły informacje dotyczące bliźniaczego modelu, LG-F460L. Według niepotwierdzonych danych LG-F460S oraz LG-F460L to LG G3 Prime (jakkolwiek będzie się nazywać ten smartfon).

Niestety, ale wiele wskazuje także na to, że obydwa modele będą przeznaczone tylko na rynek koreański. Dlaczego tak może być? Ponieważ LG w nazwie kodowej sprzętu wstawiając na końcu literę określa, dla jakiego operatora przeznaczony jest smartfon. „L” zazwyczaj oznacza LG U+, natomiast „S” odnosi się do SK Telecom. Obydwaj wymienieni operatorzy komórkowi działają wyłącznie na terenie Korei.

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać cierpliwie na premierę LG G3 Prime. Być może dowiemy się wtedy, czy smartfon pojawi się także na rynku międzynarodowym.


 • Marcel Jóźwiak

  Szukałem trochę informacji na temat – dlaczego wciąż czekamy na Snapdragon 805. Wychodzi na to, że producenci nie bardzo są w stanie zapanować nad grzaniem się układu. Jest on wykonany wciąż w starym procesie technologicznym (28nm) co przy dużo wiekszej mocy niż 800/801 co sprawia że czerpie więcej mocy (więc drenaż baterii) i więcej jej wydaje.

  Z analizy wynikało, że owszem możemy się spodziewać sprzętów z S805, ale będą to raczej tablety, ewentualnie phablety (SG Note 4, LG G3 Pro), które z racji większych rozmiarów mogą lepiej rozprowadzać ciepło i pomieścić większą baterię.

  Natomiast jak widać po przeciekach odnośnie wzmocnionych S5 i G3, producenci chętnie jeszcze eksperymentują, choć są to testy raczej na małym terenie (oba sprzęty póki co skierowane raczej na wewnętrzny rynek koreański). Wydaje mi się że to ma na celu nie tyle sprzedać jak najwięcej co pokazać, że wciąż ogarniają najnowszą technologię.

  Moim zdaniem następny ogólnoświatowy skok w mocy urządzeń będziemy mieli w przyszłorocznych flagowcach, choć tu nie wiadomo, czy Qualcomm wyrobi się z następna generacją Snapdragonów (808/810).

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Z tego co mówisz to faktycznie inwestowanie w sprzęt ze Snapdragonem 805 nie ma sensu, skoro tak sobie cienko radzi z odprowadzaniem ciepła. Świat smartfonów zresztą przeraża mnie coraz bardziej, bo w kieszeni mam już chyba mocniejszego kompa niż w domu laptopa :)

  • Sammy

   Opłacało się nieco poczekać bo w końcu na rynku pokazał się G3 z zaktualizowanym procesorem. Jest on dostępny w całej Europie a więc i w Polsce.

   • http://smartfan.pl/ Noob

    PEwnie osoby, które kupiły wersję ze Snapdragonem 801 nie są szczęśliwe :)