Wykres – spadek

LG, HTC i Huawei w przyszłym roku będą tracić rynek

Według jednego z analityków przemysłu mobilnego, cytowanego przez portal DigiTimes – wielu producentów smartfonów (m.in. HTC, Huawei oraz LG) straci w przyszłym roku udziały w rynku mobilnym. Dlaczego tak się stanie?

Wykres - spadek

Powodem takiego stanu rzeczy ma być powolny, ale sukcesywny spadek ogólnej sprzedaży flagowych modeli tych producentów. Jako przykład podaje się tutaj HTC One, którego sprzedaż od marca 2013 jest „płaska” nawet pomimo faktu, że urządzenie otrzymało wiele prestiżowych nagród i jest to produkt świetnie znany. Nie da się ukryć, że taki stan rzeczy w prostej linii przekłada się na kiepską i stale pogarszającą się sytuację finansową tej tajwańskiej firmy.

LG również nie może znaleźć dla siebie miejsca. Firma planowała, że jej nowy flagowiec, model G2 – w 2013 roku zostanie sprzedany w 10 milionach egzemplarzy. Rzeczywistość niestety okazała się bardzo brutalna, bo jak dotąd Koreańczykom udało się sprzedać zaledwie 2 miliony sztuk LG G2. Według analityków powodem takiego stanu rzeczy mogła być premiera LG Nexusa 5, który ma zbliżoną specyfikację do G2, jednak jest tańszy, a co najważniejsze – wyjęty z pudełka działa w oparciu o Android 4.4 KitKat, a G2 ma na swoim pokładzie zaledwie Android 4.2 Jelly Bean.

Huawei ze swoim Ascend P6 radzi sobie dużo lepiej niż LG z G2, bo Chińczykom udało się sprzedać aż 3 miliony tych smartfonów. Mimo wszystko taki wynik nie jest dla Huawei satysfakcjonujący, a winę za to ponosi podobno kulejący marketing tego producenta.

Według DigiTimes na rynku mobilnym coraz większe piętno będą odciskać operatorzy komórkowi, przez ręce których ma przechodzić największa sprzedaż smartfonów. Sprzęt kupowany bez abonamentu ma w 2014 roku stanowić dużo mniejszy odsetek niż obecnie.

Miejcie oczywiście na uwadze, że powyższe informacje to jedynie opinie analityków, które mogą być zupełnie inne niż rzeczywistość. W przyszłym roku równie dobrze może się okazać, że HTC, Huawei i LG zyskają rynek, a nie stracą.