ARM – chip

LG Odin wchodzi do masowej produkcji, nie będzie jednak „napędzał” LG G3

O tym, że LG zamierza wytwarzać swoje własne chipsety – słyszymy już od ponad roku. Wygląda jednak na to, że te doniesienia w końcu się spełnią, bo LG jest już gotowe do masowej produkcji 8-rdzeniowego układu Odin.

ARM - chip

Odin nie jest dla nas oczywiście żadną nowością. Na temat tego układu już od dłuższego czasu słyszymy różne doniesienia. SoC (System-on-Chip) ma być oparty o cztery rdzenie Cortex-A15 oraz cztery rdzenie Cortex-A7, które w połączeniu z technologią ARM big.LITTLE zapewnią niezłą wydajność oraz energooszczędność. Scalak ma być produkowany w 28 nm procesie technologicznym.

Naturalnie LG Odin w takiej konfiguracji nie ma najmniejszych szans z najnowszymi chipsetami Qualcomm. Koreański producent najprawdopodobniej dobrze o tym wie, więc Odin nie będzie użyty jako „napęd” dla nowego flagowca tego producenta, modelu LG G3. Koreańczycy chcą wykorzystać swój pierwszy SoC w bardziej budżetowym sprzęcie, jak np. seria smartfonów L.

LG w ramach produkcji Odina współpracuje podobno z tajwańskim, półprzewodnikowym potentatem – firmą TSMC. Gdyby ktoś nie wiedział, to ten sam producent, który pracuje nad applowskim procesorem A8.

Według plotek LG Odin ma być dostępny w dwóch wersjach: wspomnianej wcześniej 8-rdzeniowej oraz 4-rdzeniowej. Wariant z czterema rdzeniami ma zawierać GPU ARM Mali-T604, z kolei ten z ośmioma będzie oparty o mocniejszą, nową grafikę ARM – Mali-T760.