Microsoft – Bill Gates

LG podpisało umowę patentową z Microsoftem

LG dołączyło do grona „niewolników” Microsoftu, od teraz ten koreański producent będzie musiał płacić „haracz” firmie Billa Gatesa.

Microsoft - Android

LG to jeden z ostatnich producentów smartfonów z systemem Android, który podpisał umowę licencyjną z Microsoftem. Gigant z Redmond posiada patenty, które są wykorzystywane w systemie Android, stworzonym Google. Google nie musi podpisywać umów licencyjnych z Microsoftem – ponieważ nie czerpie bezpośrednich zysków ze sprzedaży systemu Android. Niestety w takiej komfortowej sytuacji nie są producenci smartfonów i tabletów – i to właśnie na nich spoczywa ciężar opłacania Microsoftu, w zamian za udzielenie licencji na naruszone patenty.

W tej chwili jedynie Motorola nie podpisała jeszcze umowy licencyjnej – lecz Microsoft już pozwał do sądu tę firmę, więc pewnie i ona wkrótce dołączy do grona płatników Gatesa.

Nie wiadomo, na jakich warunkach została podpisana umowa między LG a Microsoftem. Dla przykładu Samsung i HTC w zamian za patenty Microsoftu – muszą produkować smartfony z Windows Phone, promować ten system i dodatkowo płacić po kilka-kilkanaście dolarów za wyprodukowanie każdego smartfona/tabletu z Androidem. Można więc przypuszczać, że również i LG podpisało umowę na podobnych warunkach, co Samsung i HTC. Swoją drogą – już od dawna nie jest tajemnicą, że Microsoft zarabia dużo większe pieniądze na Androidzie, niż na swoim własnym Windows Phone.

Źródło: GSMArena