LG HD Oxide

LG pokazało 5″ ekrany TFT HD Oxide oraz plastikowy, giętki OLED

LG na konferencji Display Week, zaprezentowało swoje nowe wyświetlacze, które w niedalekiej przyszłości pojawią się w smartfonach tego producenta (i pewnie nie tylko). Zobaczcie, jak wygląda 5-calowy, giętki ekran OLED oraz 5-calowy wyświetlacz TFT HD Oxide, z zaledwie 1 mm ramką.

LG flexible OLED

Giętki, plastikowy ekran LG OLED HD

Pozwólcie, że zacznę od fajniejszego w mojej opinii ekranu, czyli OLED’a. Jak już wiecie, wyświetlacz ma plastikową konstrukcję, która czyni go giętkim i nietłukącym (bo przecież trudno stłuc plastik). Zastosowanie plastiku powoduje dodatkowo, że wyprodukowanie takiego ekranu jest sporo tańsze, niż wytworzenie szklanej matrycy.

Oczywiście na plastikowym OLED nie skorzysta wyłącznie LG, ale także konsumenci, którzy zakupią urządzenia wykorzystujące to rozwiązanie. W standardowych, szklanych konstrukcjach, nie trudno uszkodzić ekran. Wystarczy, że w odpowiedni (czyli pechowy) sposób upuścimy smartfon, a nasz piękny, błyszczący i chroniony folią ekran w mgnieniu oka stanie się stertą bezużytecznego, potłuczonego szkła. Nowy wyświetlacz LG spokojnie zniesie każdy upadek, bez najmniejszego uszczerbku. Dodatkowo naprawa ewentualnych uszkodzeń powinna być sporo tańsza.

Naturalnie plastikowy OLED jest giętki, więc można go wykorzystać do budowy zakrzywionych smartfonów. Wyobraźcie sobie urządzenie, którego ekran będzie płynnie przechodzić na krawędzie obudowy, gdzie wyświetlane będą np. skróty wiadomości, maili itp.

Według redaktora portalu Engadget, który miał szansę pobawić się nowym ekranem, w dotyku przypomina on grubą kliszę fotograficzną, ale jest przy tym bardzo lekki. Zresztą, zobaczcie to sami na poniższym wideo.

Jak mogliście przeczytać, LG oznaczyło nowego OLED’a jako ekran HD. Mimo wszystko jestem przekonany, że wyświetlacz może mieć równie dobrze wyższą rozdzielczość, w zależności od tego, czego zażyczy sobie producent. Koreański gigant twierdzi, że plastikowe OLED’y zadebiutują w pierwszym smartfonie już pod koniec tego roku.

LG TFT HD Oxide

Drugi z pokazanych na Display Week ekranów, to matryca TFT HD Oxide. Ten 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD, wykorzystuje bardzo popularną dzisiaj technologię IPS, która zapewnia doskonałe kąty widzenia. Nowy ekran jest wyjątkowo energooszczędny, a przy tym jego jasność wynosi aż 250 nitów. LG spodziewa się, że do momentu pojawienia na rynku pierwszych urządzeń z tym wyświetlaczem, jego jasność zostanie jeszcze bardziej zwiększona. Oczywiście bardzo fajną cechą TFT HD Oxide, jest jego minimalna, 1 mm ramka, która pozwoli budować urządzenia z ekranem wypełniającym praktycznie całą, frontową część obudowy.

Niestety, LG w tej chwili nie zdradziło, kiedy możemy się spodziewać pierwszych urządzeń z 5-calowym HD Oxide. Szczerze mówiąc już nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę smartfon wykorzystujący to rozwiązanie.

Źródło: Engadget (1, 2)