8-rdzeniowy procesor Samsunga

LG pracuje nad własnym, 8-rdzeniowym chipsetem o nazwie Odin

Według koreańskiego portalu KoreaTimes, LG już pracuje nad własnym, 8-rdzeniowym chipsetem. Układ ma się podobno znaleźć w Optimusie G II.

8-rdzeniowy procesor Samsunga

Pewnie większość z Was już od dawna wie, że Samsung opracował 8-rdzeniowy chipset Exynos 5 Octa (który zresztą został oficjalnie zaprezentowany). Niestety, jeśli ktoś myśli, że układ może faktycznie dać moc 8 rdzeni, to się grubo myli. Chip tak naprawdę składa się z dwóch pakietów po 4 rdzenie (Cortex-A7 i Cortex-A15), które nigdy nie działają jednocześnie. W chwilach, kiedy potrzebna jest energooszczędność i mała moc obliczeniowa, odpala się paczka z Cortex-A7, natomiast podczas bardzo wymagających zadań – ta z Cortex-A15. Jest to architektura zaprojektowana przez firmę ARM, tzw. big.LITTLE.

Według najnowszych plotek, taki sam chip chce wyprodukować LG. Układ nazwano Odin i ma pojawić się w trzecim kwartale tego roku, wraz z premierą następcy Optimusa G, modelu Optimus G II. LG nie ma jednak zamiaru produkować scalaka własnymi siłami. Jego wytwarzanie zleci tajwańskiemu TSMC. Swoją drogą ten azjatycki gigant – dzierży w tej chwili prawie 100% udział w produkcji 28 nm chipsetów. Nowe zlecenie od LG z pewnością jeszcze bardziej go umocni.

Źródło: KT