htc – logo

Luka bezpieczeństwa w najnowszych smartfonach HTC

Portal Android Police odnalazł lukę w zabezpieczeniach najnowszych produktów HTC z systemem Android, która umożliwia łatwe wykradnięcie naszych danych osobistych.

htc

Sytuacja jest dość analogiczna do tej, w której znajdowało się Apple pod koniec kwietnia. Wyszło wtedy na jaw, iż na urządzeniach firmy z Cupertino gromadzone są dane lokalizacyjne użytkowników z ostatniego roku – a co gorsza, dane nie były w żaden sposób chronione.

Okazuje się, że najnowsze produkty HTC (takie, jak np. EVO 3D, EVO 4G, Sensation i Thunderbolt), również gromadzą dane o swoich właścicielach. Dane mają bardzo szeroki zakres, dotyczą m.in. adresów e-mail, lokalizacji, SMSów, numerów telefonów, logów systemowych itd. Samo gromadzenie danych nie jest jednak tym złym aspektem sprawy, gorsze jest to, iż dostęp do danych ma każda aplikacja, która korzysta z internetu. Powstał nawet film, który obrazuje sposób, w jaki HTC gromadzi dane – i jak łatwo można je odczytać.

Portal Android Police twierdzi, że wszystkie te dane mogą posłużyć do sklonowania naszego smartfona. Cała wina za zaistniałą sytuację spoczywa jednak wyłącznie na HTC, które zainstalowało felerne oprogramowanie w swoich produktach.

HTC już podobno wie o problemie i pracuje nad jego rozwiązaniem. Miejmy nadzieję, że nie potrwa to zbyt długo – a w czasie tworzenia „łatki” nikt nie wykorzysta luki, aby wykraść nasze dane.

Źródło: GSMArena