PureView

Lumia EOS z 41 MP aparatem zostanie zaprezentowana na MWC 2013?

Nokia 808 PureView z 41 MP aparatem swoją premierę miała na targach MWC 2012. Czy jest możliwe, że fiński producent szykuje następcę dla tego jakże udanego modelu?

Nokia 808 PureView

Nokia 808 PureView

808 PureView był bardzo udanym smartfonem, mającym niestety tę przypadłość, że działał w oparciu o system Symbian (który jako dobrze wiemy, został krótko potem z premedytacją uśmiercony przez Nokię). Co ciekawe, PureView nadal dzierży tytuł najlepszego smartfonu targów MWC, który to uzyskała w zeszłym roku. Całe szczęście wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że Nokia szykuje następcę dla 808 PureView.

Brytyjska gazeta The Guardian ujawniła, że Nokia w Barcelonie zaprezentuje smartfon z systemem Windows Phone 8, który będzie zaopatrzony w 41 MP aparat. Smartfon ma nosić nazwę Lumia EOS i przechwytywać 5 MP zdjęcia dokładnie w taki sposób, jak robi to 808 PureView. Jak działa technologia PureView?

Mamy tu do czynienia z tzw. oversamplingiem. Smartfon, za pomocą 41 MP przetwornika przechwytuje obraz z siedmiu, sąsiadujących ze sobą fragmentów matrycy i składa w jeden. Ten proces pozwala na zniwelowanie wszelkich szumów, które powstałyby gdybyśmy ten sam moment przechwycili za pomocą zwykłej, 5 MP kamerki. Podczas oversamplingu zbędne i zaszumione piksele są eliminowane.

Przypomnę jeszcze, że Nokia wraz z modelem Lumia 920 zaprezentowała tzw. floating lens technology, co na język polski można przetłumaczyć, jako technologię pływających soczewek. Jest to autorskie rozwiązanie fińskiego producenta, które stabilizuje przychwytywany obraz, dzięki czemu nasze zdjęcia są wyraźne i nieporuszone nawet wtedy, gdy robimy je w kiepskich warunkach oświetleniowych. Pomyślcie tylko jak doskonały, smartfonowy aparat może powstać, jeśli w jednym urządzeniu połączymy floating lens technology z 41 MP matrycą PureView.

Premiera Lumii EOS ma według plotek nastąpić już pod koniec miesiąca, na MWC 2013. Nie wiem jak Wy, ale ja już zaczynam zacierać ręce.

Źródło: The Guardian


 • antynazir

  nazir frajerze, jakim cudem jesteś na każdym portalu

 • Nazir

  Ten smartfon powinien być od samego początku z WP a nie zmarnowany czas na Symbian

  Mieszanie w głowach ludziom z czymś co miało już być skończone i tylko WP nie przynosi żadnego efektu.

  • Zgredzik

   Oni w ogóle to powinni skupić się na WP, ale puszczać też coś z np. Androidem – wtedy by wyszli na prostą. Faktycznie, szkoda, że 808 był z Symbianem :(

   • Nazir

    Tylko Samsung zarabia na android słuchawkach bo ma szmelc masowy odgrzewanych kotletów galaxy.

    Wszyscy inni jak htc z android już odnoszą straty i plajta na horyzoncie.

    Nokia ma drogie słuchawki od dawna a specyfikacja gorsza od sgs2/sgs3 i z android by poszła na dno szybciej niż z Symbian i MeeGo

    To dzięki optymalizacji WP mają świetny system na słabszym sprzęcie i mogą tak konkurować z mułowatym android