Microsoft – logo

Marka Nokia zostanie zastąpiona przez Microsoft Lumia

Już od dłuższego czasu po sieci chodzą słuchy, jakoby marka Nokia miała zniknąć z rynku smartfonów i zostać zastąpiona po prostu przez „Lumia”. Teraz okazuje się, że wszystkie plotki mówiły prawdę – bo Nokia faktycznie zniknie z rynku, jednak zamiast samego „Lumia” smartfony z Windows Phone będą brandowane jako „Microsoft Lumia”.

Microsoft - logo

Trzeba przyznać, że cała linia urządzeń Lumia, to w tej chwili „twarz” systemu Windows Phone. Aż 90% wszystkich smartfonów z WP stanowią właśnie Lumie. Microsoft, chociaż jest pełen chęci do podpisywania umów z innymi producentami sprzętu z Windows Phone – póki co nie znalazł zbyt wielu chętnych, na produkcję smartfonów z tym OS’em.

Czy „zaoranie” marki Nokia w świecie mobilnym to definitywny koniec tej firmy? Oczywiście nie, bo Nokia nadal istnieje, jednak podpisała z Microsoftem umowę, wedle której nie będzie tworzyć nowych telefonów i smartfonów przez kolejnych kilka lat. Nokia skupia się w tej chwili na rozwoju swoich usług, głównie w sferze oprogramowania.

Czy Microsoft będzie się teraz „lansować” jako wielki producent smartfonów z Windows Phone? Szczerze mówiąc bardzo w to wątpię. Firma Billa Gatesa musi działać dość ostrożnie, aby nie wystraszyć innych, nielicznych firm, produkujących smartfony oparte o WP. Jestem pewien, że Microsoft cały proces rebrandingu będzie chciał przeprowadzić bez zbędnej wrzawy.


  • xyz

    To już wiem, że Nokia 808 PureView będzie moim ostatnim telefonem marki Nokia. Co potem dalej? Sam nie wiem. Firmy Małomiękkiej (Microsoftu) nie trawię. Nawet na komputerach w domu nie mam tego czegoś. Od 4 lat używam tylko linuksa Debiana. Wracając do telefonów to nie ma moim zdaniem lepszego telefonu jak Nokia 3310 oraz Nokia 808 PureView (ostatnia Nokia z Symbianem). Biedna Nokia… ;( będziemy tęsknić [*]