MediaTek

MediaTek MT6592 – pierwszy prawdziwy 8-rdzeniowiec pojawi się już w listopadzie?

Pierwszym 8-rdzeniowym mobilnym chipem był samsungowy Exynos 5 Octa, jednak przez zastosowanie technologii big.LITTLE, w jednoczesnym użyciu mogą być tam tylko 4 rdzenie na raz. Okazuje się jednak, że producent budżetowych układów, tajwańska firma MediaTek – wkrótce może wprowadzić na rynek prawdziwego 8-rdzeniowca.

MediaTek

Według napływających informacji MediaTek MT6592 będzie wyposażony w osiem rdzeni Cortex-A7 taktowanych częstotliwością 2GHz. Oczywiście A7 to nie A15 z Exynosa, ani nawet A9, jednak ósemka Cortex-A7 powinna uzyskać całkiem niezłą wydajność.

MediaTek MT6592 ma wejść do masowej produkcji już w listopadzie. W 28nm procesie technologicznym wyprodukuje go firma TSMC. Pierwsze urządzenia oparte o MT6592 powinny pojawić się w sklepach na początku przyszłego roku. MediaTek podobno już w zeszłym tygodniu rozesłało pierwsze próbki swojego nowego chipu.

Co do wydajności, według portalu UDN, MT6592 w benchmarku AnTuTu osiąga 30,000 punktów, co jest bardzo wysokim wynikiem. Oczywiście chipsetowi daleko do np. Snapdragona 800, jednak większość innych układów powinien spokojnie pokonać.

MT6592 to nie jedyny chipset, jaki MediaTek wprowadzi na rynek. W przyszłym roku zobaczymy także MT6588 z czterema rdzeniami 1.7GHz.

Jak więc widzicie rok 2014 pod względem technologicznym zapowiada się bardzo ciekawie. Do sklepów trafią budżetowe ośmiordzeniowce, więc aż strach pomyśleć, w co będą wyposażone flagowe smartfony takich producentów, jak HTC, Samsung, LG, czy też Sony.

Źródło: UDK