MediaTek

MediaTek MT6732 – 64-bitowy chipset z LTE

Podczas wszelakich targów pokazywane są nie tylko finalne, konsumenckie urządzenia, ale także komponenty, które służą do ich produkcji. Podobnie jest na MWC, gdzie firma MediaTek pokazała dzisiaj swój nowy SoC, oznaczony symbolem MT6532.

MediaTek

Chipy MediaTek możemy obecnie znaleźć głównie w chińskich smartfonach, i to zarówno w tych z najniższej jak i najwyższej półki. MT6732 z pewnością pojawi się w nieco mocniejszych smartfonach i tabletach. Wewnątrz tego 64-bitowego układu siedzą cztery rdzenie ARM Cortex-A57, taktowane zegarem 1.5 GHz, wraz z grafiką nowej generacji – GPU Mali-T670. Układ graficzny wspiera m.in. Open GL ES 3.0 oraz Open CL 1.2.

Nowy SoC posiada wsparcie dla energooszczędnego dekodowania filmów 1080p kodekami H.265 oraz H.264. Układ ma też możliwość obsługi nagrywania w jakości 1080@30fps oraz  13 MP sensorów kamery. Gwoździem programu w MT6732 jest oczywiście obsługa łączności LTE oraz takich standardów, jak HSPA+ (DL 42 Mb/s), TD-SCDMA oraz EDGE. Scalak ma też wsparcie dla dwuzakresowego Wi-Fi z Miracast oraz Bluetooth 4.0.

To jeszcze nie wszystko, bo wraz z MT6732 światło dzienne ujrzał także MT6630, czyli układ obsługujący łączność, który jest swoistym combo „pięć-w-jednym”. Mamy w nim wsparcie dla dwuzakresowego Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct oraz Miracast, Bluetooth 4.1, trójzakresowego GPS i GLONASS oraz transmitera FM.

MediaTek zaprezentowało też technologię Pump Express, która pozwala na błyskawiczne ładowanie baterii smartfona (według producenta dwa razy krótsze niż standardową ładowarką USB). Pump Express pozwala na wykrycie wejściowego woltarzu akumulatora, który jest niezbędny aby napełnić baterię z uwzględnieniem jej aktualnego stanu naładowania. W trakcie ładowania ilość voltów jest systematycznie zwiększana aż do 5V. Pozwala to podobno na zmaksymalizowanie szybkości ładowania i zapobiega przegrzewaniu ogniwa.

64-bitowy układ MediaTek MT6732 ma być dostępny w trzecim kwartale tego roku. Chip łączności, czyli MT6630 – powinien pojawić się w pierwszych urządzeniach dopiero w drugiej połowie tego roku. Z kolei na technologię Pump Express poczekamy nieco krócej, bo pierwsze sprzęty, które ją wykorzystują, pojawią się w pierwszej połowie roku.