MediaTek

MediaTek MT8135 – chipset z big.LITTLE i Cortex-A15

Targi Consumer Electronics Show 2014 startują we wtorek 7 stycznia. Mimo wszystko wielu producentów operujących na rynku mobilnym już teraz stara się zwrócić na swoje produkty uwagę mediów. Nie inaczej jest z firmą MediaTek, która w dzisiejszej informacji prasowej zdradziła, co w jej wykonaniu zobaczymy podczas CES 2014.

MediaTek - logo

MediaTek chwali się, że na CES 2014 zaprezentowany zostanie chipset MT8135. Układ będzie tak naprawdę gwiazdą show tego chińskiego producenta. MT8135 operuje w oparciu o technologię big.LITTLE, która zainstalowane we wnętrzu scalaka układy (2x Cortex-A7 i 2x Cortex-A15) przełącza w taki sposób, aby zagwarantować jak największą wydajność lub jak największą energooszczędność. MediaTek nie zapomniał również o możliwościach graficznych, bo w MT8135 znajdziemy GPU PowerVR Series 6 (tej samej generacji grafika siedzi także w iPhone 5S).

Pewnie niektórych z was to wcale nie zdziwi, ale tak naprawdę MT8135 został zaprezentowany już w lipcu zeszłego roku. Możemy się więc spodziewać, że zamiast „gołego” układu na CES zobaczymy także jakieś nowe tablety lub smartfony, działające na bazie MT8135.

Podczas show ujawniony zostanie także modem MT6290, który został zbudowany w 28 nm procesie technologicznym. Układ wspiera standard LTE Cat. 4, czyli ten sam, którym operuje Snapdragon 800. W skrócie – pozwala on na ściąganie danych z prędkością do 150 Mbps.

Dodatkowo na CES 2014 MediaTek pokaże chip Aster. Według producenta jest to najmniejszy na świecie SoC (System-on-Chip), który będzie idealny dla urządzeń noszonych na naszym ciele (np. inteligentnych zegarków). Oczywiście podczas targów MediaTek pokaże nam dużo więcej produktów – m.in. układy przeznaczone dla Smart TV, SoC z możliwością ładowania bezprzewodowego itp.