MediaTek – 8-rdzeniowy chipset

MediaTek prezentuje pierwszy prawdziwie 8-rdzeniowy chipset

Na początku tego miesiąca pisałem dla Was, że MediaTek szykuje się do debiutu prawdziwego, 8-rdzeniowego chipsetu MT6592. Spodziewaliśmy się wtedy, że układ będzie mieć swoją premierę w listopadzie. Jaj się jednak okazało, to właśnie dzisiaj rano MediaTek pokazał swojego 8-rdzeniowca.

MediaTek - 8-rdzeniowy chipset

Pewnie większość z Was czytając tytuł artykułu pomyślała sobie: „ale przecież na rynku jest już 8-rdzeniowy chip, Exynos 5 Octa”. To oczywiście prawda, jednak ten samsungowy produkt działa w oparciu o technologię big.LITTLE, czyli w jednoczesnym użyciu (w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową) mogą być tylko cztery rdzenie. Więc gdy np. chcemy zagrać w jakąś grę uruchamiają się wydajniejsze rdzenie Cortex-A15, podczas gdy w momentach małego zapotrzebowania na moc działają energooszczędne rdzenie Cortex-A7.

MediaTek - 8-rdzeniowy chipset, diagram

MT6592 działa zupełnie na innej zasadzie, niż Exynos. W przypadku produktu MediaTek (jak zresztą możecie zobaczyć na powyższym diagramie) wszystkie osiem rdzeni może działać jednocześnie. Producent chwali się, że chociaż wszystkie rdzenie działają w tym samym momencie, to nie ma problemów z przegrzewaniem chipsetu. Gdyby ktoś był ciekawy, jakie rdzenie siedzą w MT6592 to już tłumaczę, że są to Cortex-A7, które w tak dużej grupie powinny dać naprawdę wielką moc obliczeniową.

Dlaczego wprowadzenie 8-rdzeniowego układu MediaTek to takie duże wydarzenie?

Odpowiedź jest prosta – MediaTek zostawiło w tym momencie swoją konkurencję nieco w tyle.  Inni producenci, jak Intel, Qualcomm, Samsung itp., z pewnością pójdzie w ślady MediaTek i pokaże własne chipy z ośmioma rdzeniami. Mimo wszystko warto wspomnieć, że MediaTek chociaż jest firmą bardzo niepozorną, to w tej chwili dzierży ponad 50% udziału w rynku urządzeń z niskiej i średniej półki cenowej. Nie zdziwię się, jeśli obecny lider, czyli Qualcomm – zostanie zdetronizowany właśnie przez MediaTek.

Nowatorski, ale…

MediaTek MT6592 to bardzo nowatorski i pierwszy, prawdziwie 8-rdzeniowy chip. Niestety, póki co w sieci nie ma żadnych wyników z benchmarków, które w jakiś sposób potwierdziłyby jego wydajność. Pisałem Wam wcześniej, że w środku siedzi osiem rdzeni Cortex-A7, które w połączeniu wcale nie muszą być równie wydajne, co cztery rdzenie Cortex-A15. Zresztą, Samsung niedawno pokazał odświeżony chipset Exynos 5 Octa, czyli Exynos 5420, który jest szybszy i ma lepszy GPU niż poprzednik.

Według tajwańskiego producenta (MediaTek to firma z Tajwanu) pierwsze dostawy MT6592 powinny być dostępne w czwartym kwartale tego roku. Oznacza to, że Samsung nadal ma wielką szansę na „spicie całej śmietanki” i uzyskanie miana pierwszej firmy, która wypuściła smartfon / tablet z 8-rdzeniowym chipem.

Źródło: MediaTek