MediaTek

MediaTek w 2013 roku przewiduje, że dostarczy 200 milionów mobilnych chipsetów

MediaTek to dzięki zapotrzebowaniu na tanie, budżetowe smartfony – najszybciej rozwijający się producent chipów na świecie. Ten chiński producent chce w tym roku sprzedać 200 milionów układów oraz zaprezentować chipy dla tabletów.

MediaTek

Zapotrzebowanie na tanie smartfony i tablety jest coraz większe. Wystarczy chociażby spojrzeć do pierwszej, lepszej gazetki reklamowej z takich hipermarketów, jak Biedronka, Carrefour, czy też Real. W ciemno obstawiam, że znajdziemy tam jakiś androidowy tablet lub smartfon, w cenie poniżej 500 zł. Chiński MediaTek celuje właśnie w taki segment produktów i jak pokazują wyniki, wychodzi to mu na dobre.

MediaTek, pod względem cenowym, bardzo agresywnie konkuruje z takimi producentami, jak Qualcomm, czy też Nvidia. Jeszcze do niedawna chipy chińskiego producenta, przeznaczone dla urządzeń ze średniej i niskiej półki – był o jakieś dwa lata w tyle, za produktami Qualcomm i Nvidii. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a MediaTek szybko nadrabia zaległości.

MediaTek w swoich prognozach na ten rok przebiło oczekiwania analityków. Producent ma zamiar opanować 20-25% rynku chipów TD-SCDMA (używanych głównie w Chinach), 40-45% WCDMA (odpowiadających za łączność 3G) oraz 20-25% EDGE 2G.

Warto dodać, że MediaTek właśnie zaprezentowało czterordzeniowy układ MT6589. Laurence Bryant z ARM stwierdził, że chip da budżetowym urządzeniom możliwości, znane z produktów klasy premium. Ten 28 nm chipset ma grafikę PowerVR Series5XT, obsługę Bluetooth 4.0, GPS, modułu radia FM, WiFi 802.11 b/g/n oraz Miracast. Moc obliczeniową dadzą tu cztery rdzenie CorteX-A7.

W tej chwili nie ma jeszcze na rynku urządzeń, opartych o MT6589, jednak po sieci już krążą plotki nt. smartfonu ZTE U956 oraz testowaniu układu przez Sony.

Źródło: PhoneArena