Micronix – pamięć NAND flash

Micronix pracuje nad nieśmiertelną pamięcią NAND flash

Nie każdy o tym wie, jednak pamięci NAND flash, używane np. do produkcji pamięci wewnętrznej smartfonów i tabletów oraz kart SD – też mają swoją żywotność. Tajwańska firma Micronix pochwaliła się, że udało się jej wydłużyć tę żywotność aż 10,000x.

Micronix - pamięć NAND flash

Pamięci NAND flash są w stanie wytrzymać około 10,000 cykli odczytu/zapisu. Po tym czasie każdy cykl kasowania niszczy izolację komórek pamięci, czyniąc ją bezużyteczną i nadającą jedynie do śmietnika. Tajwańscy inżynierowie z firmy Micronix rozwiązali ten problem, tworząc samo-naprawiającą się pamięć, która wytrzyma aż 100,000,000 (100 milionów) cykli odczytu/zapisu.

Proces samo-naprawiania polega na umieszczeniu na płycie elektronicznej układu – mini-grzejników, które przez krótki czas wygrzewają wybrane grupy komórek pamięci flash do temperatury około 800°C, przywracając jej pierwotne właściwości. Nowa technologia zostanie oficjalnie zaprezentowana na konferencji 2012 IEEE International Electron Devices Meeting, która odbędzie się w dniach 10-13 grudnia w San Francisco.

Niestety nie wiadomo w tej chwili, kiedy pamięci Micronix zostaną komercyjnie zastosowane. Można jednak przypuszczać, że będzie trzeba na to poczekać co najmniej kilka lat.

Źródło: IEEE