Microsoft – Bill Gates

Microsoft dostanie $10 od Samsunga, za każde urządzenie tej firmy sprzedane z systemem Android

Stało się to, czego chyba można było się spodziewać od dłuższego czasu – Samsung poszedł na ugodę z Microsoftem i będzie płacił za każde sprzedane urządzenie z OS Android.

Microsoft Android - zysk

Na początku lipca pisałem, iż Microsoft żąda od Samsunga $15 za każde sprzedane urządzenie z Androidem. Wszystko przez to, iż system Android firmy Google narusza pewne patenty, w których posiadaniu jest właśnie Microsoft. Samsung nie mając wyjścia – musiał pójść na ugodę i wywalczył zamiast $15, „jedyne” $10. W zamian za obniżkę ceny – Samsung obiecał zacieśnienie współpracy z Microsoftem nad systemem Windows Phone 7. Przypominam, że firma HTC już od dawna płaci Microsoftowi $5 za każde urządzenie z Androidem.

Wyobraźcie sobie teraz, że sam smartfon Galaxy S II, który sprzedał się w liczbie 10 milionów sztuk – da Microsoftowi zysk wysokości 100 milionów dolarów. Dodajcie teraz do tego inne sprzedane urządzenia Samsunga i HTC – a otrzymacie bajońską sumę, którą dostaje Microsoft. Już teraz wiadomo, że firma z Redmond zarabia nieporównywalnie więcej na systemie Android, niż na własnym Windows Phone.

Kto zapłaci za patentowy zysk Microsoftu? Oczywiście wszyscy ci, którzy zakupią smartfony z Androidem – przecież producent tę stratę będzie musiał jakoś wyrównać, więc cena urządzeń proporcjonalnie zdrożeje. Swoją drogą dziwię się, że Google jeszcze nie zmodyfikował kodu Androida w taki sposób, aby nie łamał patentów Microsoftu – z drugiej strony, w czasach gdy Apple uzurpuje sobie prawo do stworzenia prostokąta z zaokrąglonymi bokami, wszystko wydaje się możliwe.

Źródło: Pocketnow