Canon Microsoft

Microsoft i Canon podpisali wzajemną umowę patentową

Softwarowy gigant, Microsoft i potentat w segmencie fotografii cyfrowej, Canon, podpisali wzajemną umowę patentową, w ramach której obydwie firmy będą mogły wymieniać się swoją własnością intelektualną. Jakie to może mieć skutki?

Canon Microsoft

Umowa obejmuje wymianę patentami, dotyczącymi „szerokiej gamy produktów i usług oferowanych przez obydwie firmy, w skład czego wchodzą technologie fotografii cyfrowej oraz mobilnych produktów konsumenckich”.

Nie mamy niestety konkretnych informacji, dzięki którym dowiedzielibyśmy się o jakie dokładnie produkty tutaj chodzi. Mimo wszystko możemy być teraz pewni, że Microsoft dzięki tej umowie uzyskał dostęp do ogromnej wiedzy w dziedzinie fotografii, jaką dysponuje Canon. Z drugiej strony Canon ma teraz dostęp do wszelakich rozwiązań programowych, tworzonych przez Microsoft.

Microsoft będzie teraz mógł np. wykorzystać fotograficzne patenty i oprogramowanie Canona, aby udoskonalić technologię PureView dostępną w niektórych smartfonach Nokii. Canon może z kolei stworzyć swój własny kamero-smartfon, i wyposażyć go w mobilny system Windows Phone. Być może powstaną też aparaty kompaktowe i lustrzanki, działające na bazie WP?

Już w tej chwili smartfony Nokii pod względem aparatu należą do czołówki na całym rynku, a Lumię 1020 śmiało można określić najlepszym kamero-smartfonem, jaki można w tej chwili kupić w naszych sklepach. Pozostaje mieć nadzieję, że współpraca między Canonem i Microsoftem okaże się nad wyraz owocna, czego efektem będą jeszcze lepsze, mobilne sprzęty.