Satya Nadella

Microsoft unicestwia serię Nokia X i zwolni 18000 pracowników

Nowy szef Microsoftu oznajmił dzisiaj w mailu do pracowników, że firma przygotowuje się do zwolnienia w przyszłym roku aż 18,000 pracowników.

Satya Nadella

Satya Nadella

To jednak nie koniec złych informacji, bo dobrze nam znany Stephen Elop, prezes działu Microsoftu zajmującego się smartfonami poinformował, że projekt Nokia X Android został zakończony. Wszystkie przyszłe projekty związane z Nokią X, będą przerzucone na Windows Phone. Decyzja o porzuceniu Nokii X wchodzi w życie natychmiast, jednak dotychczas sprzedane smartfony z tej serii nadal będą otrzymywać wsparcie.

Niestety nie wiadomo, jaki będzie los dopiero co zaprezentowanej Nokii X2, poza szefostwem Microsoftu nikt nie wie, czy smartfon w ogóle trafi na półki sklepowe. Co gorsza po ogłoszeniu takiej decyzji liczba chętnych do kupna tego smartfona raczej nie będzie zbyt wielka.

Unicestwienie serii Nokia X kończy ten bardzo krótki i raczej mało udany romans Nokii z Androidem.

Wielkie zmartwienie mają teraz także pracownicy Microsoftu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy przeszli z Nokii. Satya Nadella, czyli szef Microsoftu zamierza w przyszłym roku zwolnić aż 18,000 pracowników swojej firmy, z czego 12,500 zostanie zwolnionych z Nokia Devices & Services. Wszyscy pracownicy, których dotkną zwolnienia będą o tym poinformowani w ciągu następnych 6 miesięcy. Każdy z nich powinien też otrzymać odprawę. Gwoli jasności – zwolnienia obejmą zarówno działy IT, jak i szeregowych pracowników fabryk giganta.

Nadella oświadczył również, że działy pracujące nad high-endowymi smartfonami, będą skoncentrowane w Salo, Finlandia. Z kolei sprzętem budżetowym zajmie się ekipa z Tampere, również leżącego na terenie Finlandii.