Microsoft – Bill Gates

Microsoft zarabia $5 za każdym razem, gdy HTC sprzedaje sprzęt z Androidem

Analityk banku Citi – Walter Pritchard, opublikował obszerny raport, w którym podał informację, iż Microsoft dostaje od HTC za każde sprzedane urządzenie z systemem Android – 5 dolarów.

Microsoft-Android - zysk

Dlaczego Microsoft dostaje kasę za to, że HTC sprzedaje swoje smartfony z Androidem? Chodzi o porozumienie patentowe, jakie Microsoft zawarł z HTC – tajwański producent może dzięki temu wykorzystywać patenty Microsoftu, a gigant z Redmond czerpie potężne pieniądze. Najlepsze jest to, że Microsoft czerpie pięciokrotnie większe zyski ze sprzedaży systemu Android, niż swojego Windows Phone. Do tej pory HTC sprzedał 30 milionów urządzeń z Androidem, jeśli pomnożymy to przez $5 – uzyskamy aż 150 milionów dolarów. Jeśli chodzi o smartfony z WP7, sprzedały się do tej pory w ilości około 2 milionów sztuk,  Microsoft za każdą sztukę dostaje $15 – co daje „zaledwie” 30 milionów $.

Microsoft nie zamierza jednak spoczywać na laurach, już pozwał wszystkich innych producentów urządzeń z Androidem, aby i od nich uzyskać swój „haracz”. Wygląda więc na to, że najlepsze co mogło się przytrafić Microsoftowi – to Android.

Źródło: Asymco