Modern Wizards

Modern Wizards – czyli gra RPG wykorzystująca GPS

Gry, które wykorzystują tzw. rzeczywistość rozszerzoną (ang. augmented reality) są coraz popularniejsze. Chyba sztandarowym produktem tego rodzaju jest Ingress, który zrzesza tysiące użytkowników z całego świata. W ślad za tym tytułem postanowiła pójść polska firma Jutsu Games, która również stworzyła grę wykorzystującą GPS – Modern Wizards.

Modern Wizards

Modern Wizards to gra, która zmusza nas do ruszenia tyłka z kanapy i przemieszczania się w realnym świecie, na który został „nałożony” świat gry. W Modern Wizards wcielamy się w rolę pracownika korporacji Bayern Farmaceutics, która studiując tajemniczą księgę Voynicha, stworzyła eliksir pozwalający przenosić się do magicznego świata.

Modern Wizards - zadanie

Jedno z zadań dostępnych w grze.

Oczywiście tak jak wspomniałem na początku, aby grać w Modern Wizards – będziemy musieli wyjść z domu i poruszać się zgodnie ze wskazówkami GPS po realnym świecie. Według twórców gry, tytuł nie jest zwykłym łażeniem po lochach z magiczną różdżką. Fantastyczny świat „Współczesnego Maga” splatając się ze światem rzeczywistym daje nam możliwość podróży przez niezwykły i intrygujący hybrydowy świat.

Modern Wizards - mapa gry

Mapa widoczna w grze.

Istota rozgrywki

Każdy, nawet zwykły spacer ma z grą Modern Wizards zupełnie inny charakter. W trakcie rozgrywki otrzymujemy najróżniejsze zadania. Na początku są one proste, np. udać się w dane miejsce, zebrać rzadkie rośliny, zanieść gdzieś jakiś przedmiot itp.

Modern Wizards

Walka z przeciwnikiem.

Potem, w trakcie rozwoju naszej postaci questy stają się coraz trudniejsze. Dochodzą różnego rodzaju potwory, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć wykorzystując zdobyte doświadczenie, właściwości znalezionych roślin, czy też eliksiry, które przyjdzie nam stworzyć (alchemia to jeden z bardziej rozbudowanych aspektów MW). Oczywiście mag nie byłby magiem, gdyby nie magiczne zaklęcia. To właśnie one stanowią podczas potyczek nasz główny oręż. Napotkane monstra zachowują się różnie, więc bezmyślne rzucanie jakichkolwiek czarów ofensywnych nie da nam zwycięstwa.

Modern Wizards

Alchemia

W Modern Wizards są też do zdobycia różne osiągnięcia, jak np. „Podróżnik”, którego otrzymujemy po pojawieniu się w miejscu oddalonym o 500 km od poprzedniego.

Multiplayer?

To według mnie obecnie największa wada gry, bo rozgrywa wieloosobowa nie została jeszcze stworzona. W Modern Wizards możemy grać sami i to nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do internetu. Wiem jednak, że brak trybu multiplayer to dla wielu osób wcale nie wada, ale zaleta. Przecież nie każdy chce uczestniczyć w globalnej rozgrywce.

Modern Wizards

Mimo wszystko tryb multiplayer ma zostać wprowadzony w późniejszych wersjach tego tytułu. Trzeba przyznać że w Modern Wizards drzemie ogromny potencjał, jeśli chodzi o rozgrywkę wieloosobową. Wyobraźcie sobie wyprawę w nieznane tereny ze znajomymi, gdzie będziecie wspólnie zwiedzać nowy obszar, pokonując potwory i znajdując przy tym unikatowe przedmioty. Fajnie by było też powalczyć z innymi graczami, zbudować własne siedziby / twierdze itp. Miejmy nadzieję, że twórcy w niedalekiej przyszłości pomyślą o takich aspektach MW.

Grać czy nie grać?

Według mnie Modern Wizards to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych osób, które lubią dużo spacerować, a chcą przy tym miło i „inaczej” spędzić czas. W tytule łączymy przyjemne z pożytecznym – gramy i jednocześnie ruszamy się. Niestety MW jest jeszcze w tej chwili w fazie beta, więc może się zdarzyć, że natrafimy na jakieś uprzykrzające grę błędy. Mimo wszystko ten RPG-GPS to „must have”, tym bardziej, że możecie go ściągnąć zupełnie za darmo. W świecie gry nie znajdziecie też żadnego systemu, który wymagałby kupowania wirtualnych przedmiotów za prawdziwą kasę. Link do Modern Wizards znajdziecie poniżej – jeśli będziecie mieć jakieś przemyślenia na temat tego tytułu, podzielcie się nimi za pomocą komentarza.

Link do profilu gry na Google Play: Modern Wizards