Atrix4g-root

Motorola Atrix – nie będzie gotowanych ROMów?

Wiele wskazuje na to, że Motorola zrobiła wszystko, aby w swoich urządzeniach uniemożliwić ingerowanie w soft.

Atrix

Niedawno pisałem, iż udało się zrootować Motorolę Atrix – i to jeszcze przed oficjalną premierą tego urządzenia. Wiele osób myślało, że sam root przysporzy sporo problemów – na szczęście okazało się inaczej. Niestety wiadomo już, że pliki bazowe i recorvery są podpisane certyfikatem Motoroli. Co to oznacza? Oznacza to ni mniej, ni więcej, jak całkowitą blokadę flashowania Mtorololi Atrix ROMami nie pochodzącymi od Motoroli.

Całe szczęście nie oznacza to całkowitego braku możliwości ingerowania w soft Motoroli Atrix – po zrootowaniu partycja systemowa może być swobodnie modyfikowana, co daje jakieś pole do popisu. Blokada dotyczy jedynie wgrywania całego ROMu poprzez bootloader.

Swoją drogą strategia Motoroli jest mało zrozumiała, nie wiem, czy firma blokując bootloader chce dbać o swoich klientów, czy ich zdenerwować. Przecież przyzwolenie na modyfikowanie softu diametralnie przedłuża żywotność smartfona. Wiele urządzeń, chociaż pozbawionych aktualizacji od producenta – ma najnowszy system właśnie dzięki gotowanym ROMom.

Pozostaje liczyć na przebiegłość domorosłych programistów, którzy pewnie wkrótce obejdą zastawione przez Motorolę obwarowania – i każdy będzie mógł wgrywać na swój telefon co tylko zechce, bez pytania producenta o zgodę.

Źródło: pocketnow.com