Motorola Moto X – biała

Motorola Moto X oficjalnie: chipset X8, 4.7″ ekran AMOLED (aktualizacja)

Nareszcie jest! Po wielu plotkach, domysłach i przeciekach dzisiaj Motorola oficjalnie zaprezentowała swój pierwszy smartfon, stworzony wspólnie z Google – Motorolę Moto X. Jest to także pierwsze urządzenie tej firmy w całości składane w USA.

Motorola Moto X - biała

Zacznijmy od tego, co wszystkich Was najbardziej interesuje, czyli oficjalnej specyfikacji tego sprzętu. Moto X zbudowano na bazie 4.7″ ekranu AMOLED z pełną matrycą RGB o rozdzielczości 720p (zagęszczenie pikseli wynosi tu 316ppi). Szkiełko ochronne wyświetlacza to nowy rodzaj Gorilla Glass, nazywany jako Magic Glass (jego brzegi są nieco zakrzywione ku brzegom smartfona).

Motorola Moto X - czarna

Jeśli na Moto X popatrzymy od wewnątrz, to znajdziemy tu chipset Qualcomm Snapdragon S4 Pro z 1.7GHz CPU opartym o dwa rdzenie Krait, GPU Adreno 320 oraz 2GB RAM. Pamięć wewnętrzną stanowi tu 16 lub 32GB (w zależności od wariantu, który wybierzemy). Co dziwne, chyba pierwszy raz w googlowskim smartfonie znalazło się także miejsce na kartę microSD. Układ Snapdragon S4 Pro jest częścią składową płyty Motorola X8, która zawiera także procesor języka naturalnego oraz procesor obliczeń kontekstowych.

Motorola Moto X - biała, rzut

Kamera w urządzeniu ma niespotykaną rozdzielczość 10MP. Sensor używa technologii ClearPixel, która podobno daje o wiele lepsze rezultaty w warunkach z kiepskim oświetleniem. Motorola zmodyfikowała także nieco filtr Bayera, który znajduje się z przodu sensora. Teraz każdy jego zielony fragment został zastąpiony przez przeźroczysty, co jeszcze bardziej zwiększa ilość światła przedostającego się do czujnika.

Motorola Moto X - czarna, bok

Jeśli chodzi o stronę programową, to kamera oferuje HDR, zdjęcia seryjne i panoramiczne. Moto X potrafi także nagrywać filmy 1080p z prędkością 60fps. Nie wspomnę już o takich algorytmach, jak wykrywanie twarzy, uśmiechu, geo-tagowanie itp. Z przodu umieszczono 2MP kamerkę do rozmów wideo, która również kręci filmy Full HD.

Motorola bardzo chciała, aby Moto X był smartfonem, który można bardzo mocno spersonalizować. To dlatego potencjalny nabywca może zdecydować, czy front urządzenia ma być biały czy czarny, a „na tył” do wyboru jest aż 18 różnych kolorów. Motka dodała także trzecią możliwość personalizacji, czyli obwódkę otaczającą obiektyw kamery i boczne przyciski. Google podczas zakupu Moto X przez Google Play daje także umożliwić wygrawerowania imienia albo krótkiej wiadomości na tylnym panelu oraz wybór preinstalowanych tapet w OS urządzenia.

Motorola Moto X - 18 kolorów

Smartfon działa pod kontrolą systemu Android 4.2.2 Jelly Bean, który wygląda na czysty, jednak Motorola dodała kilka swoich „smaczków”. Jednym z nich jest funkcja Active Display (Aktywny Ekran), która pozwala używać ekranu OLED do informowania o czasie, nowych wiadomościach itp. Można powiedzieć, że jest to androidowa wersja stosowanej przez Nokię funkcji Glance Screen.

Motorola zainstalowała także w Moto X aplikację o nazwie Migrate. Pozwala ona na transfer zdjęć, nagrań wideo, kontaktów SIM a nawet historii wiadomości i połączeń do każdego innego smartfona, wyposażonego w system Android w wersji co najmniej 2.2.

Ze względu na zakrzywione brzegi grubość Moto X waha się w granicach od 5.6 do 10.4mm. Smartfon mierzy 129.3 x 65.3mm i waży 130 gramów. Pod tylnym panelem znajdziemy baterię o pojemności 2200mAh, która podobno starcza na 13 godzin rozmów 3G lub 24 godziny normalnego użytkowania.

Motorola Moto X w pierwszej kolejności trafi do amerykańskich operatorów komórkowych AT&T, Verizon, Sprint, T-Mobile oraz US Cellular. Jej cena (razem z dwuletnią umową) wyniesie 200$ za wariant 16GB i 250$ za 32GB. Pierwsze dostawy w USA mają podobno ruszyć od 23 sierpnia. Niestety nie wiadomo, kiedy smartfon pojawi się dla reszty świata i ile będzie kosztować.

Aktualizacja: Brytyjski rzecznik prasowy Motoroli poinformował, że firma nie ma żadnych planów na wprowadzenie Moto X w Europie albo gdziekolwiek poza Stanami Zjednoczonymi. Europejczycy mają za to podobno dostać inne smartfony, jednak nie wiadomo jakie i kiedy. Oczywiście nie oznacza to, że Moto X bezie zupełnie niedostępny w Europie. Z całą pewnością wiele sklepów sprowadzi ten smartfon z USA i będzie sprzedawać po zawyżonych cenach. Informacja od brytyjskiego rzecznika oznacza po prostu, że urządzenia nie kupimy w Europie bezpośrednio od Motoroli.

Źródło: Motorola