Motorola-logo

Motorola obiecuje odblokować bootloader

Motorola najwyraźniej zaczyna się łamać pod naciskiem konsumentów, i prawdopodobnie odblokuje bootloader w swoich produktach.

Motorola - logo

O tym, w jaki sposób Motorola blokuje swoje urządzenia, przed wgrywaniem nieoficjalnych ROMów – pisałem już kilka razy. Motorola ostatnio nie ma łatwego życia, w związku ze swoimi blokadami – jest wręcz zalewana opiniami swoich konsumentów, którzy domagają się odblokowania bootloadera.

Z nową inicjatywą wyszedł Australijczyk Irwin Proud, który zakupił Motorolę Atrix 4G – i boleśnie przekonał, że nie da się na nią wgrać „gotowanych” ROMów. Irwin Proud stworzył stronę internetową, która ma za zadanie zrzeszać użytkowników Motoroli, chcących odblokowania bootloadera. Strona powstała 31 marca, a już teraz liczy prawie 9000 zwolenników.

Motorola wreszcie odpowiedziała na apel, i obiecała odblokować swój bootloader pod koniec 2011 roku. Postawiła jednak jeden warunek, który może okazać się gwoździem do trumny owego zniesienia ograniczeń – aby bootloader danego urządzenia został odblokowany, zgodę musi wyrazić operator GSM. Pytanie jakie teraz się nasuwa, to który operator pozwoli na odblokowanie swoich urządzeń?

Motorola najwyraźniej próbuje w sprytny sposób wybrnąć z tej sytuacji, i stworzyć tak trudne warunki do zniesienia blokady – które będą praktycznie nie do spełnienia. Całe szczęście, wspomniany wcześniej Irwin Proud obiecuje nadal naciskać Motorolę na zdjęcie blokad.

Sam jestem ciekaw, kiedy Motorola pójdzie po rozum do głowy i weźmie przykład z innych producentów, którzy nie blokują bootloaderów (np. Sony Ericsson, który ostatnio oferuje możliwość odblokowania swoich urządzeń). Brak blokady bootloadera daje często drugie życie smartfonowi, dla którego zaczyna powstawać cała masa lepszych, szybszych i czystszych ROMów. Niestety najwyraźniej jeszcze trochę poczekamy, aż Motorola zmądrzeje.

Źródło: Ausdroid, Groubal