Firefox 4 dla Android

Mozilla i Samsung stworzą wspólnie nowy silnik przeglądarki internetowej – Servo

Samsung i Mozilla łączą swoje siły – te dwie firmy chcą stworzyć nowy silnik przeglądarki internetowej dla urządzeń mobilnych.

Firefox 4 dla Android

Firefox 4 z Borewiczem w tle.

Silnik Samsunga i Mozilli ma nosić nazwę Servo. Nie wiem, jak Was, ale mnie trochę dziwi fakt tworzenia nowego silnika. Przecież tego typu rozwiązań na urządzenia mobilne jest już cała masa, po co więc tworzyć kolejny?

Według pierwszych informacji na temat Servo, ma on zostać stworzony zupełnie od podstaw, przy użyciu mozillowego języka programistycznego – Rust. Według Mozilli, wspólny engine ma być „szybszy, wielordzeniowy i obsługiwać niejednorodne struktury obliczeniowe„.

Samsung i Mozilla już zdecydowały się na wyłożenie własnych środków, na produkcję Servo. Firmy nie wyznaczyły jednak konkretnej daty, kiedy oprogramowanie zostanie udostępnione. Z pomocą Samsunga, Mozilla chce wprowadzić silnik na platformę Android i architekturę ARM.

Czy może istnieć jakiś ukryty cel, dla którego Samsung angażuje się w Servo? Według mnie ten gigant „pręży swoje muskuły” przed Google. Samsung chce pokazać twórcom Androida, że ten OS zawdzięcza swoją popularność tylko za sprawą Koreańczyków. Przecież Samsung tworzy system Tizen głównie po to, aby mieć drogę odwrotu od Androida. Własny silnik przeglądarki ma z kolei stanowić alternatywę m.in. dla googlowskiego Chrome. Koreański producent chce najprawdopodobniej przekonać Google, że w każdej chwili, jeśli coś przestanie mu odpowiadać, może odwrócić się od systemu Android i zacząć tworzyć urządzenia, oparte wyłącznie o Tizen i Servo. Czy Samsung faktycznie może zagrozić Google?

Źródło: TheNextWeb