Kamera MEMS

Nexus 5 pierwszym smartfonem z kamerą MEMS? (aktualizacja)

Z przeanalizowanych niedawno logów wiemy m.in., że Nexus 5 ma być wyposażony w 8MP kamerę. Jak się okazuje, 8MP kamera tego smartfona będzie niezwykła. Producent nowego Nexusa, firma LG ma tu podobno zastosować nowy rodzaj kamery – MEMS.

Kamera MEMS

Czym jest MEMS i co daje użytkownikowi? Taka kamera jest aż 7 razy szybsza niż dostępne obecnie w smartfonach aparaty. Dzięki temu MEMS może wykonać w takim samym czasie o wiele więcej zdjęć, niż klasyczne kamerki. Sensor potrafi też o wiele szybciej dostosować swoją ostrość do fotografowanego obiektu, co również wpłynie na jakość wykonywanych fotografii (czas od pomiaru do wykonania zdjęcia jest bardzo krótki, przez co fotografowany obiekt pomiędzy pomiarem a zrobieniem zdjęcia nie zdąży zmienić swoich właściwości).

MEMS dysponuje też mechanizmem, który z serii bardzo szybko wykonanych zdjęć – składa jedną, doskonałej jakości fotografię. Jest to rozwiązanie podobne do PureView od Nokii (jednak tam zamiast serii fotografii matryca na swojej powierzchni przechwytywała kilka fotografii, z czego składała jedną).

Jakie parametry ma mieć aparat LG Nexusa 5?

 • 8 MP przetwornik bez tylnego podświetlenia (brak BSI)
 • jasność obiektywu wynosząca f/2.4
 • wielkość przetwornika wynosząca 1/3.2″ (trochę mniejszy niż w topowych, dostępnych obecnie na rynku smartfonach)
 • sensor MEMS wyprodukowany przez firmę DigitalOptics

Skąd wiadomo, że w Nexusie 5 siedzi kamera MEMS? Portal Androidworld.it ponownie przeanalizował logi pochodzące ze smartfona, jednak tym razem pod kątem kamery. Okazało się, że swoją obecność w logach zaznaczył moduł kamery imx179, którym jest modułem opartym o technologię MEMS.

Poniżej możecie jeszcze zobaczyć film, na którym po trosze zademonstrowano działanie technologii MEMS.

Aktualizacja: Okazuje się, że Nexus 5 może wcale nie być wyposażony w kamerę MEMS. Jeśli poszperacie trochę po Google to okaże się, że imx179 to również oznaczenie standardowego, smartfonowego sensora produkcji Sony. Wszystkie spekulacje zaczynają więc zmierzać do jednego wniosku: LG Nexus 5 będzie (dla zmniejszenia kosztów) okrojoną wersją flagowca LG G2. Z drugiej strony, przecież jeszcze w lutym tego roku Vic Gundotra (wiceszef ds. inżynierii w Google) powiedział, że firma skupia się teraz na tworzeniu Nexusów z „niesamowicie dobrymi kamerami„. Dzisiejsze zdjęcia interfejsu Android 4.4 KitKat ujawniały bardzo rozbudowany, udoskonalony interfejs kamery. Mam więc nadal nadzieję, że Google i LG podczas prezentacji wszystkich zaskoczą i pokażą smartfon z naprawdę wypasioną kamerą.

Źródło


 • wiek

  po co mi płachta 13Mp – to tylko wielkość zdjęcia!!!, o jakości zdjęcia decyduje przetwornik który oddaje czerń, kolor, szczegóły…

  • http://smartfan.pl Noob

   To prawda, ale OIS i większy sensor by się przydał – MEMS pewnie sporo nadrobi, ale czy aż tyle?