Apple iOS 7 – prezentacja

Nie wszystkie funkcje iOS 7 trafią do starszych urządzeń

Tim Cook na prezentacji systemu iOS 7 chwalił się, że ten OS w odróżnieniu od Androida uniknął fragmentacji (czyli praktycznie wszystkie, względnie nowe urządzenia działają w oparciu o świeżą wersję iOS). Jak się jednak okazuje, fragmentacja zaczyna powoli dotykać także produkty Apple, gdyż nie wszyscy będą mogli się cieszyć z tych samych dobrodziejstw iOS 7.

Apple iOS 7 - logo

Apple podczas prezentacji iOS 7 wymieniło całą litanię nowych funkcji. Wśród nich znalazły się m.in. takie „ficzery”, jak filtry kamery, tryb panoramy, AirDrop, iTunes Radio oraz nowe Siri. Szefostwo giganta z Cupertino chwaliło się nawet, że iOS 7 jest największą aktualizacją od premiery tego systemu. Jak się jednak okazuje, podczas tego show nie poznaliśmy całej prawdy, bo nie wszystkie urządzenia, które dostaną upgrade otrzymają te same funkcjonalności.

Dla łatwiejszego połapania się, co Twój iPhone / iPad / iPod dostanie (a czego nie), poniżej możesz obejrzeć tabelkę, która doskonale to ilustruje.

Apple iOS 7 - fragmentacja aktualizacji

Apple iOS 7 – fragmentacja aktualizacji (źródło: GSMArena)

Jak widać iPad 2 będzie tu najbardziej poszkodowany, bo dostanie tylko iTunes Radio. Nie lepiej będą mieć posiadacze iPhone 4, który otrzyma jedynie filtry fotograficzne, możliwość robienia kwadratowych zdjęć oraz wspomniane wcześniej radio. Wszystko jest dość skomplikowane i śmierdzi… fragmentacją. Najwyraźniej Apple, chociaż bardzo chce zaktualizować swoje wszystkie urządzenia (no prawie wszystkie), to niestety nie może tego zrobić w równym stopniu i idzie na kompromis. To oczywiście bardzo dobrze, bo bez tego tylko kilka produktów ze znaczkiem „Jabłka” byłoby zaktualizowanych. Z drugiej jednak strony rodzi się pytanie, czy w kolejnych wersjach iOS problem nie zacznie się pogłębiać?

Źródło: GSMArena