Nokia Lumia 1020

Nokia Lumia 1020 oficjalnie zaprezentowana: 41MP kamera w natarciu

Po całej masie różnorodnych przecieków, które ujawniły praktycznie wszystko to, co oferuje Lumia 1020 – Nokia oficjalnie zaprezentowała ten smartfon. Co może nam zaoferować urządzenie z 41MP aparatem?

Nokia Lumia 1020

Nokia Lumia 1020 to nowy flagowiec Finów oparty o system Windows Phone 8. Oczywiście tym, co najbardziej nas w nim interesuje, jest jego 41MP kamera PureView z ogromnym (jak na standardy smartfonów) 1/1.5″ sensorem BSI (nieco mniejszy niż 1/1.2″ sensor z 808 PureView). Obiektyw to również coś, co mocno wywyższa te urządzenie spośród innych smartfonów. Producent zastosował tu 6-elementową optykę ZEISS oraz optyczną stabilizację obrazu. Całość wspiera flesz LED (pomocny podczas nagrywania wideo) oraz flesz ksenonowy.

Nokia do Lumii 1020 zapakowała także aplikacje Pro Camera oraz Smart Camera. Pozwalają one na regulację zaawansowanych ustawień aparatu. Mamy ty m.in. pełny tryb manualny, który jest praktycznie niespotykany w innych smartfonach. Gdyby ktoś martwił się o możliwość przeprowadzania wideorozmów to już uspokajam, że z przodu modelu Lumia 1020 Nokia umieściła 1.2MP kamerę o szerokokątnym obiektywie.

Nokia Lumia 1020 potrafi także przychwytywać wideo w jakości 1020p, a dzięki ogromnemu sensorowi jego zoomowanie odbywa się w całkowicie bezstratny sposób. Według producenta podczas nagrywania 1080p można zrobić aż 4x zoom, natomiast w momencie przechwytywania 720p dostępny zoom zwiększa się do 6x. Finowie zadbali także o dźwięk podczas nagrywania, który dzięki dwóm mikrofonom stereo o dynamicznej skali jest bardzo czysty i wyraźny.

Jeśli chodzi o pozostałe parametry smartfona, które nie są związane z kamerą, mamy tu 4.5″ ekran Clear Black AMOLED o rozdzielczości 1280×728 pikseli. Ochronę zapewnia mu szkło Gorilla Glass 3 (to samo, które znajdziemy w Samsungu Galaxy S4). Nokia zaimplementowała tu również technologię Super Sensitive Touch, dzięki której możemy obsługiwać ekran dotykowy nawet wtedy, gdy na naszych dłoniach znajdują się rękawiczki.

Co do łączności, mamy tu Bluetooth 3.0, NFC, dwuzakresowy Wi-Fi 802.11 a/b/g/n oraz GPS ze wsparciem dla GLONASS. Pozostałe moduły to standardowe już dzisiaj GSM/GPRS/EDGE, 42Mbps UMTS/HSPA oraz LTE. Tak, jak mogliście przeczytać w dzisiejszym przecieku, mamy tu dwurdzeniowy chip Snapdragon S4 (Krait 1.5GHz) oraz 2GB pamięci RAM.

Nokia Lumia 1020 gabarytowo dość mocno przypomina Lumię 920. Obudowa mierzy 130.4 x 71.4 x 10.4 mm, jednak smartfon jest sporo lżejszy niż 920, gdyż waży „tylko” 158 gramów.

Lumia 1020 będzie dostępna w kolorze żółtym, czarnym i białym. W pierwszej kolejności urządzenie pojawi się w amerykańskiej sieci AT&T (już od 26 lipca). W Europie dostępność tego smartfona przewiduje się na koniec bieżącego kwartału. Do oferty niektórych operatorów trafi także ekskluzywny wariant smartfona, wyposażony w 64GB pamięci użytkownika (podstawowa wersja ma 32GB tej pamięci).

Nokia opublikowała także kilka, przykładowych zdjęć wykonanych tym smartfonem (uwaga, zdjęcia zajmują nawet powyżej 10MB):

Źródło: Nokia