Nokia Lumia 1520 – izometryczny

Nokia Lumia 1520 – pierwsze urządzenie z Asertywnym Ekranem (Lumia 1520 vs Galaxy Note 3)

Nokia zaprezentowała swój pierwszy phablet, Lumię 1520 zaledwie dwa dni temu. Jednym z kluczowych cech tego urządzenia ma być piękny, 6″ wyświetlacz 1080p. Jak się jednak okazuje, jest to pierwsze tego typu urządzenie, które zostało wyposażone w Asertywny Ekran.

Nokia Lumia 1520 - izometryczny

Wszyscy dobrze wiemy, jak ważnym aspektem każdego smartfona / tabletu / phabletu itp., jest czytelność jego ekranu w świetle słonecznym oraz w kiepskich warunkach oświetleniowych i w nocy. O ile większość ekranów nie ma żadnych problemów z tym drugim, to niestety wystawienie na bezpośrednie słońce w większości przypadków powoduje silne pogorszenie właściwości matrycy. W skrócie – jej czytelność spada drastycznie, a my musimy się głowić, jak ustawić ekran aby cokolwiek było na nim widać.

Jak zaraz zobaczycie, Lumia 1520 radzi sobie świetnie nie tylko w nocy, ale także wystawiona na światło dnia. Co ciekawsze – przekonacie się, że nawet topowy 5.7″ wyświetlacz Super AMOLED 1080p, w który jest wyposażony Samsung Galaxy Note 3, nie daje sobie rady w zestawieniu z Lumią 1520.

Asertywny Ekran Lumii 1520

„Asertywny Ekran” to technologia, stworzona przez firmę Apica. Pewnie każdy z Was wie, że we wszystkich smartfonach można regulować jasność ekranu ręcznie lub automatycznie. Jeśli korzystamy z automatyki, to po prostu bada ona sensorem natężenie światła w otaczającym nas aktualnie miejscu i adekwatnie zwiększa lub zmniejsza jasność całego ekranu.

Technologia Asertywnego Ekranu nie reguluje jasności całego wyświetlacza, a jedynie te jego fragmenty, które tego wymagają. Każdy pojedynczy piksel ma indywidualnie dostosowywaną intensywność, dzięki czemu obraz jest dużo czytelniejszy. Wszelkie pomiary i zmiana natężenia jasności pikseli odbywają się w czasie rzeczywistym, a co najważniejsze – nie ma to negatywnego wpływu na żywotność baterii.

Firma Apica zadbała o to, aby ekran w Lumii 1520 dostosowywał zarówno jasność jak i kolor każdego piksela, w zależności od panujących w otoczeniu warunków oświetlenia.

Asertywny Ekran dynamicznie dostosowuje się do warunków otoczenia, używając specjalnych algorytmów pikseli. Oznacza to, że efektywny kontrast ekranu pozostaje w okolicach 1:1000 nawet wtedy, gdy rzeczywista wartość kontrastu wynosi 10:1, jak to jest w przypadku wystawionych na słońce ekranów LCD i OLED.

Apica - Asertywny Ekran, porównanie

Oglądanie filmu w świetle dziennym – po prawej Asertywny Ekran.

Jeśli jednak myślicie, że Asertywny Ekran to kolejna, programowa sztuczka, którą będzie można wprowadzić do wszystkich urządzeń, to muszę Was rozczarować. Technologia firmy Apic opiera się na półprzewodnikowym rdzeniu IP, który działa niezależnie od architektury procesora urządzenia, zbierając i przetwarzając dane za pomocą pojedynczych fotosensorów. Rozwiązanie opiera się o technologię irdix, dzięki której cały algorytm działa zupełnie niezależnie, nie obciążając CPU i pamięci naszego phabletu.

„Wcale nie zmieniamy jasności ani poboru energii wyświetlacza, my tylko tuningujemy piksele aby uzyskać właściwy kontrast.” – Michael Tusch, CEO Apical.

Nokia Lumia 1520 vs Samsung Galaxy Note 3

Dosyć teorii, teraz pora na praktykę. Poniżej znajdziecie film demonstracyjny, na którym widać Lumię 1520 oraz Galaxy Note 3. Porównanie w doskonały sposób pokazuje, jak świetnie Lumia 1520 radzi sobie ze zmiennymi warunkami oświetlenia. Wszystkie litery wyświetlane na ekranie są zawsze dobrze widoczne. Matryca nie prześwietla też poszczególnych sekcji, przez co niektóre kolory czcionek nie są przejaskrawione, jak w Note 3.

W pojedynku Lumia 1520 z łatwością wygrywa z Samsungiem Galaxy Note 3, który albo prześwietla czcionki, albo ich niedoświetla. Różnicę według mnie można zauważyć bez zbędnego wysiłku. Pamiętajcie oczywiście, że w rzeczywistości będzie to wyglądało jeszcze lepiej.

Źródło