Nokia Smart Glasses

Nokia nie wyprodukuje sprzętu z Androidem, producent planuje za to inteligentne okulary

Głosy, które ostatnio pojawiały się w sieci a które twierdziły, że Nokia pracuje nad smartfonem opartym o Android – okazały się nieprawdziwe. Chiński portal CTechnology, powołując się na swoje wewnętrzne źródła w firmie Nokia opublikował tekst, który entuzjastom androidowego smartfona Nokii całkowicie podcina skrzydła.

Nokia Smart Glasses

Czytając artykuł z CTechnology dowiadujemy się, że za wdrażanie systemu Android do produktów marki Nokia odpowiedzialny był Peter Skillman, były wiceszef MeeGo UX i działu zajmującego się designem, a obecnie szef designu usługi lokalizacyjnej HERE. Skillman był także do 2010 roku szefem odpowiedzialnym za design w firmie Palm – m.in. w czasie, kiedy do sprzedaży wchodził smartfon Palm Pre.

Przechodząc do rzeczy, Skillman został jeszcze przed „małżeństwem” Nokii z Microsoftem wybrany przez kierownictwo fińskiego giganta na osobę, która miała pokierować wdrażaniem Androida. Nokia podobno pracowała już nad kilkoma urządzeniami opartymi o system Google, m.in. nad 7″ tabletem wyposażonym w chip Snapdragon 400.

Niestety jak się możecie domyślać, przypieczętowanie kupna Nokia Mobile przez Microsoft pokrzyżowało te plany, a cały projekt, podobnie jak system MeeGo – został porzucony. Co prawda tworzenie androidowego smartfona Nokii odbywało się poza Nokia Mobile (gdyby ktoś nie wiedział, firma Nokia nie została sprzedana do Microsoftu, a jedynie jej dział odpowiedzialny za smartfony, czyli Nokia Mobile), jednak w umowie między Microsoftem Nokia zobowiązała się, że nie będzie sprzedawać własnych smartfonów przez okres dwóch lat.

Co według CTechnology planuje teraz zrobić Nokia, pozbawiona Nokia Mobile? Producent chce się podobno skupić na tworzeniu sprzętu, który nosimy na naszym ciele. Firma zamierza zagłębić się w technologię rzeczywistości rozszerzonej i giętkie ekrany. Rozwijane mają być również projekty związane z bezprzewodowym przesyłem energii elektrycznej oraz jej generowaniem przez pola elektromagnetyczne. Produktem, który ma wykorzystać te rozwiązania będą najprawdopodobniej inteligentne okulary, podobne do Google Glass. Niestety Nokia nie może stworzyć inteligentnego zegarka, ponieważ ten projekt wraz ze smartfonami „odpłynął” do Microsoftu.

Pamiętajcie oczywiście, że cała informacja ma charakter plotki, więc nie obiecujcie sobie zbyt wiele. Ja osobiście mam jednak jeszcze nadzieję, że Nokia wkrótce zaprezentuje nam jakiś nowy produkt, niekoniecznie związany z Microsoftem i jego oprogramowaniem.