Nokia – logo

Nokia przed niemieckim sądem wygrywa kolejny pozew przeciwko HTC

Kolejna sądowa porażka HTC, będąca jednocześnie zwycięstwem Nokii. Przed niemieckim sądem Nokia wygrała pozew sądowy przeciwko HTC, w ramach którego tajwański gigant był oskarżany o naruszanie patentu Nokii, oznaczonego symbolem EP 1578613 B1.

Nokia - logo

Czego dotyczy patent EP 1578613 B1? Jest to technologia, która umożliwia współczesnym urządzeniom mobilnym korzystanie ze starych sieci komórkowych. Żeby nie było – HTC licencjonuje i płaci Nokii za możliwość wykorzystywania patentów określonych jako SEP (Standard-Essential Patent, co można tłumaczyć jako Standardowe-Niezbędne Patenty). Niestety okazuje się, że EP 1578613 B1 do tej grupy nie należy i HTC powinno za niego płacić osobno.

Myli się jednak ten, kto myśli, że po wyroku HTC będzie musiało teraz wycofać z niemieckich sklepów wszystkie swoje smartfony naruszające ten felerny patent. Tajwański gigant ma teraz możliwość złożenia apelacji, a do czasu jej rozstrzygnięcia – wszelkie nakazy sądowe są zawieszane. Daje to HTC sporo czasu, aby dogadać się z Nokią lub tak przerobić swoje produkty, by nie łamały patentów.

To już nie pierwszy raz, kiedy HTC przegrywa z Nokią przed niemieckim sądem. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zdarzyło się to już dwukrotnie. Pierwszy pozew dotyczył używania złącza USB do łączenia się z komputerem, a w drugim giganci spierali się o technologię połączenia dwóch urządzeń poprzez Bluetooth lub NFC. Jestem jednak pewien, że to jeszcze nie koniec patentowych batalii.

Aktualizacja (7.II.2014): Mamy już rozwiązanie tej sytuacji. Nokia i HTC dogadały się i podpisały umowę o wzajemnej wymianie patentów. Oznacza to, że firmy będą mogły wykorzystywać swoje patenty w produktach, a przede wszystkim skupić się na wdrażaniu innowacji a nie na bataliach sądowych.