nokia-wp7

Nokia opublikowała wyniki finansowe za Q4 2011

Nokia opublikowała swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2011, okazuje się, że modele Lumia osiągnęły przyzwoity poziom sprzedaży.

nokia

Z raportu wynika, że modele Lumia 710 i Lumia 800 – sprzedały się w ilości powyżej 1 miliona egzemplarzy. Nie są to niestety 2 miliony, zakładane przez Nokię, lecz jest to więcej, niż 500 tys. sztuk, przewidywanych przez niektórych analityków. Należy oczywiście pamiętać, iż obydwie Lumie zostały zaprezentowane dopiero pod koniec października – więc ten 1 milion został osiągnięty w niewiele ponad miesiąc.

Nokia zaczęła też otrzymywać pieniądze od Microsoftu (250 milionów $ za Q4 2011), z racji umowy podpisanej między tymi firmami. Według plotek – Nokia, w zamian za produkcję smartfonów z Windows Phone, otrzyma od Microsoftu w sumie, aż 2 miliardy $.

Niestety, fiński gigant, w porównaniu z tym samym okresem roku 2010 – traci praktycznie pod każdym względem. Q4 2011 wygląda co prawda lepiej, niż Q3 2011, lecz należy pamiętać, iż Q4 to sezon świąteczny, w którym sprzedaż praktycznie wszystkich firm rośnie.

Analizując wyniki, można dojść do wniosku, iż powoli zaczyna być widać światełko w tunelu, którym podąża Nokia. Microsoft i Nokia muszą jeszcze popracować nad Windows Phone, aby mógł solidniej konkurować z Androidem oraz Apple iOS – konieczne jest wprowadzenie obsługi wielordzeniowych chipów, nagrywania FullHD, oraz wyższych rozdzielczości ekranów. Bez tego – Nokia i Microsoft będą ciągle zostawać w „ogonie peletonu”, na którego czele niezmiernie jest iOS i Android.

Źródło: Nokia