Nokia – logo

Nokia planuje powrócić do smartfonowego biznesu?

Pewnie nie wszyscy z was zdają sobie sprawę z tego, że „prawdziwa” Nokia nadal żyje i ma się całkiem dobrze. Microsoft nie kupił całej Nokii a jedynie jej część, odpowiedzialną za produkcję telefonów komórkowych i smartfonów oraz prawa na wyłączność do produkowania takich urządzeń pod marką Nokia. Naturalnie ta umowa na wyłączność na markę Nokia nie będzie trwać wiecznie i wygaśnie w 2016 roku. Czy potem Nokia zamierza produkować własne smartfony?

Nokia - logo

Nokia pozbawiona działu produkującego telefony i smartfony osiąga świetne wyniki finansowe. Firma w trzecim kwartale tego roku osiągnęła przychody w wysokości 4.18 miliarda $, z czego wypracowała 946 milionów $ zysku netto. To pierwszy, zyskowny kwartał Nokii od 2011 roku. Tak świetne wyniki są spowodowane głównie przez duże zapotrzebowanie na budowę sieci LTE – a Nokia to jeden z kluczowych dostawców takich rozwiązań u operatorów komórkowych, jak np. amerykański Sprint czy też T-Mobile.

Nokia radzi sobie świetnie także w Azji. Sprzedaż rozwiązań komunikacyjnych tej firmy na terenie Chin wzrosła o 38%. Podobnie sprawa wygląda w Europie, gdzie Nokia zanotowała 9% wzrost (głównie za sprawą rozwoju sieci w Europie Wschodniej, czyli m.in. u nas).

Nokia to jednak nie tylko dostawca rozwiązań komunikacyjnych dla operatorów komórkowych. Firma nieźle sobie radzi także w sferze programów nawigacyjnych. Sprzedaż HERE Maps wzrosła ostatnio o 12%, dając aż 299 milionów $ przychodu. Gigant dysponuje również ogromnym, patentowym portfolio, które daje ogromne zyski (139 milionów $) z tytułu udzielania licencji.

A co ze smartfonami? Czy Nokia wróci kiedyś do tego biznesu? Według przedstawicieli Nokii, takie rozwiązanie w tej chwili nie wchodzi w grę:

Marka Nokia jest w tej chwili najbardziej rozpoznawalna, jeśli chodzi o telefony i urządzenia mobilne. Niestety w tym momencie nie możemy z tym zrobić nic więcej.

Według mnie z wypowiedzi jasno wynika, że Nokia tylko czeka na to, aby odzyskać prawa do swojej marki i ponownie ruszyć z produkcją smartfonów. Wyobraźcie sobie, jak fajnie będzie móc skorzystać z oferty tego producenta, który zapewne wypuści całą masę high-endowych smartfonów, opartych o system Android. Niestety, na to będziemy musieli poczekać aż do 2016 roku.